Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
355,71 Ft
Euró
386,98 Ft
Font
451,92 Ft
Bitcoin
67,031 $

Az őslakosok vezetője arra figyelmeztet, hogy az Amazonas pusztulása globális „apokalipszist” idézhet elő

Madarak csiripelnek egy folyó mellett az ecuadori dzsungelben, öt órányira a fővárostól, Quitótól, miközben Gregorio Mirabal aggodalmát fejezi ki az 500 törzsért, amelyek gyakran az Amazonas esőerdeinek őrzőiként működnek, és akiket támadások érnek, melyek olykor halálos áldozatokkal is járnak.

...svg content...Fotó: Unsplash/Omri D. Cohen
Külföld

Borbély Fanni

Szerkesztő

Mirabal, az Amazonas-medencei őslakos szervezetek koordinátorának (COICA) vezetője felszólítja a fejlett országokat, amelyek a COP26 – a skóciai Glasgowban megrendezésre kerülő klímakonferencián – összegyűlnek, hogy működjenek együtt az őslakosokkal az Amazonas 8,4 millió négyzetkilométeres területének védelme érdekében.

Mirabal az Amazonas 3,5 millió őslakosának egyik képviselője, akik kilenc országban és területen – Brazília, Bolívia, Peru, Ecuador, Kolumbia, Venezuela, Guyana, Suriname és Francia Guyana – élnek. Soron kívül Pünkösd: vasárnap és hétfőn is zárva lesznek az üzletek

Az 54 éves Mirabal, aki a wakuenai kurripaco nép tagja, azt mondja, hogy az erdő 17 százalékát már kiirtotta az olaj- és ásványkincsek kitermelése, a környezetszennyezés, valamint a mezőgazdaság és az állattenyésztés érdekében végzett erdőirtás.

Hogyan látja az Amazonas jövőjét?

Két forgatókönyv létezik: az egyik az apokalipszis, ahonnan nincs visszatérés. Az emberek kifogynak az oxigénből, a bolygó 50 éven belül két vagy akár három fokkal is felmelegszik. Az élet ezen a bolygón nem lesz lehetséges, ha az Amazonas eltűnik.

A másik forgatókönyv az, hogy a gyermekeink fürödhetnek ebben a folyóban, megismerhetik, mi van itt, láthatják a fákat, a biológiai sokféleséget, láthatják ezt az ara papagájt repülni. Ezt a forgatókönyvet javasoljuk a világnak, ha segít nekünk megvédeni az Amazonas 80 százalékát.

Visszafordítható-e az eddig okozott kár?

Ha az Amazonas erdőirtása eléri a 20 százalékot, nagyon nehéz lesz visszafordulni. Az elsivatagosodás, a vízhiány, a tüzek fel fogják pusztítani az Amazonast. Fordulóponthoz érkeztünk.

Az Amazonast meggyilkolják, az olaját, a természeti erőforrásait elveszik, és nem akarják életben hagyni az erdőt. Ki akarják irtani. Ez az erdő kiáltása, azt mondjuk, hogy elég volt!

Miért fontos az Amazonas védelme?

Ez az egyik legnagyobb édesvízkészlet a bolygón. A világ legnagyobb biológiai sokféleségével rendelkezik, ami garantálja az éghajlat egyensúlyát. Minden egyes fa tiszta levegőt termel, és összegyűjti a más országokból származó hulladékot, a szennyezést, de ezért nem kapunk vissza semmit.

Ha a világ vezetői nem rakétára, hanem az Amazonasra költenek, az nekünk megfelel. De ennek a finanszírozásnak globálisnak kell lennie, és egyenlően kell elosztani a kilenc ország között. De ma nincs egyértelmű finanszírozás ebben az értelemben. Nem tudjuk, hogy mennyi pénzt fektettek be az Amazonasba, ha ide jut és mikor.

A vakcina a koronavírus ellen még mindig nem érkezett meg a közösségekbe, és két év telt el a járvány kitörése óta. Ha a kormányoktól függenénk, már halottak lennénk.

Melyek a legnagyobb veszélyek, amelyekkel szembe kell nézni?

A legnagyobb veszélyt a kormányaink politikai akaratának hiánya jelenti, ami együtt jár a korrupcióval, a jogaink eltiprásával. A fejlett országoknak úgy kell tekinteniük az Amazonasra, mint egy olyan területre, amely őket is támogatja. Az Amazonast az emberiség védelme érdekében akarjuk megvédeni.

Kik az Amazonas legnagyobb ellenségei?

A bolygó nagy bankjai finanszírozzák az Amazonas pusztulását azáltal, hogy forrásokat biztosítanak az olajkitermeléshez és a rablógazdálkodás más formáihoz. A mi lelkiismeretünkön is múlik, hogy ne fogyasszunk annyi műanyagot, annyi energiát. Nem vesszük észre, hogy az ember vált a természet és magának az életnek a legnagyobb ellenségévé.

(AFP)