Különös ragyogó gömböt fedezett fel az ISS űrhajósa Európa felett
A Nemzetközi Űrállomáson tartózkodó egyik asztronauta furcsa ragyogásra lett figyelmes kontinensünk felett.
Az áttetsző, kékes fénnyel izzó gömbről készült fotót a francia Thomas Pesquet űrhajós osztotta meg Twitterén. Egy meglehetősen ritka jelenségről van szó, ami általában akkor tűnik fel az égbolton, amikor a felső rétegekben villámok alakulnak ki – adta hírül a CNET magazin.
Habár az ISS-en is megvannak a szükséges eszközök az ilyen égi fenomének vizsgálatához, a Földön található obszervatóriumok segítségével tisztább képet kaphatnak ezekről a bizarr villanásokról.
Meglepő módon ezek a nem mindennapi események akár az éghajlatot is befolyásolhatják, hiszen sajátos mikroklímát hoznak létre arra a néhány percre, amíg egy bizonyos régió felett lebegnek.
Korábban kizárólag magasan repülő pilóták számoltak be ezekről a kékes villámhalmazokról, a tudósok pedig nem hittek nekik, mivel nem voltak képesek őket távcsöveikkel azonosítani.
Szerencsére a 20. század végére beigazolódott az objektumok létezésének ténye, nem mellesleg a klímaváltozás hatásait is értelmezni lehet velük – magyarázta Thomas Pesquet, akit szintén lázban tartanak a Föld atmoszférájában felbukkanó égi tünemények.