A lengyel bíróság dönti el, hogy melyik élvez elsőbbséget: az uniós vagy a lengyel jog
A lengyel alkotmánybíróság egy kulcsfontosságú ügyben hoz döntést arról, hogy a lengyel vagy az európai uniós jog élvez-e elsőbbséget az EU-tagállamban.
Az Alkotmánybíróság döntése várhatóan meghatározza Lengyelország és a 27 tagú blokk amúgy is problémás kapcsolatának jövőjét a jog és az igazságszolgáltatás kulcsfontosságú területén.
A várható döntésre több hónapos bírósági eljárás után kerül sor, amelyben a kormány, az elnök és a parlament képviselői azzal érveltek, hogy Lengyelország alkotmánya előbbre való az uniós jognál, és hogy az Európai Unió Bíróságának döntései esetenként ellentétesek a lengyel jogrenddel.
A csütörtöki tárgyalás során az emberi jogi biztos hivatalának képviselői azzal érveltek, hogy Lengyelország 2004-es csatlakozásakor vállalta az uniós jogrend tiszteletben tartását, és hogy e jogrend megkérdőjelezése csökkentené a lengyel állampolgárok jogvédelmének színvonalát.
Pawel Jablonski külügyminiszter-helyettes azonban ragaszkodott ahhoz, hogy a lengyel alkotmánynak elsőbbséget biztosító döntés nem ellentétes az uniós tagsági szerződésekkel. Azt mondta, hogy ehelyett új meghatározást adna nekik egy olyan helyzetben, amikor számos tagország legfelsőbb bíróságai nem követték az uniós bíróság döntéseit.
A lengyel kormány ragaszkodik ahhoz, hogy az igazságszolgáltatás és az igazságszolgáltatás kizárólag az uniós tagállamok és nem az EU hatáskörébe tartozik, és az uniós bíróság számos döntését figyelmen kívül hagyta.
A bíróság júliusban indította meg az ügyet Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök ez év elején benyújtott indítványa alapján. A bíróság azt követően kérte a felülvizsgálatot, hogy az uniós bíróság kimondta, hogy a blokk joga elsőbbséget élvez a lengyel joggal szemben. Az ítélet a jelenlegi lengyel jobboldali kormány alatti bírói kinevezési eljárásra vonatkozott.
Az uniós bíróság döntése egy nagyobb vita közepette született, amely a lengyel bírósági rendszerben a kormányzó Jog és Igazságosság párt által kezdeményezett mélyreható változtatások miatt alakult ki; az EU a változtatásokat a demokratikus fékek és ellensúlyok aláásásának tekinti – írja az Independent.