A CIA új, Kínára összpontosító egységet hoz létre
A missziós központ célja, hogy „foglalkozzon a Kínai Népköztársaság által jelentett globális kihívással, amely az ügynökség valamennyi missziós területét érinti” – közölte a CIA.
A Központi Hírszerző Ügynökség csütörtökön bejelentette egy új Kínára koncentráló központ létrehozását, ezzel is hangsúlyozva, hogy a Biden-kormányzat Pekingre mint kiemelt külpolitikai prioritásra és az Egyesült Államok globális versenytársára összpontosít.
A CIA közleményében, amelyben a kínai kormányt „kulcsfontosságú riválisként“ említette, közölte, hogy a missziós központ egy sor stratégiai felülvizsgálat eredménye, amelyet William Burns igazgató indított el tavasszal, és amely többek között „Kínára, a technológiára, az emberekre és a partnerségekre“ összpontosított.
A misszióközpont célja „a Kínai Népköztársaság által jelentett globális kihívás kezelése, amely az ügynökség valamennyi missziós területét áthatja“ – közölte a CIA.
Burns hozzátette, hogy „tovább erősíti a 21. század legfontosabb geopolitikai fenyegetésével, az egyre ellenségesebb kínai kormánnyal szembeni közös munkánkat“.
A missziós központ mellett Burns bejelentette a technológiai vezetői pozíció létrehozását, valamint egy transznacionális és technológiai missziós központ létrehozását is, amely „az USA versenyképessége szempontjából kritikus globális kérdésekkel foglalkozik – beleértve az új és újonnan megjelenő technológiákat, a gazdasági biztonságot, az éghajlatváltozást és a globális egészségügyet“.
David Cohen, a CIA igazgatóhelyettese „felügyeli majd az ügynökség szervezeti felépítésében Burns felülvizsgálatai nyomán bekövetkező változások végrehajtását“ – írja a Politico.
A Kínai Missziós Központ megalakítására alig egy nappal azután került sor, hogy Jake Sullivan nemzetbiztonsági tanácsadó Svájcban találkozott Kína legfőbb diplomatájával, Jang Jiecsivel a Joe Biden elnök és Hszi Csin-ping kínai elnök múlt hónapban folytatott telefonbeszélgetését követően.
Sullivan és Jang szerdai megbeszélése során kevés kézzelfogható előrelépést értek el, bár a két megbízott elvben megállapodott abban, hogy Biden és Hszi az év végéig részt vesznek egy virtuális csúcstalálkozón.
Sullivan „számos olyan területet“ is érintett Yanggal, ahol az amerikai tisztviselők „aggodalmukat fejezték ki“ a kínai kormány intézkedéseivel kapcsolatban, beleértve az „emberi jogokkal, Hszincsianggal, Hongkonggal, a Dél-kínai-tengerrel és Tajvannal kapcsolatosakat“.