Gyilkos kórokozók és veszélyes atomhulladék szabadulhat fel az Arktisz olvadásával
Drámai klimatikus változásokkal nézhet szembe az Északi-sarkvidék, ahol olyan mértékben megemelkedhet a tengervízszint, hogy könnyedén az óceánba mosódhatnak a káros anyagok.
Az olvadás következtében nemcsak nukleáris folyamatok során felgyülemlő szennyeződések, hanem eddig ismeretlen vírusok és baktériumok is a vízbe, valamint a levegőbe kerülhetnek, és akár egy újabb világjárványt is kirobbanthatnak – olvasható a BBC beszámolójában.
Az Arktiszon található permafroszt réteg az ipari tevékenység révén évente vékonyodik, alatta pedig több százezer éves patogének bújhatnak meg, amelyek csak arra várnak, hogy a hőmérséklet változásának hatására ismét felszínre törjenek.
A kutatók által eddig felfedezett, az állandó szibériai jégréteg alatt húzódó több mint 100 mikrobák jelentős hányada olyan baktériumfajokhoz tartozik, amelyek képesek ellenállni a jelenleg elérhető antibiotikumoknak, ami azt jelenti, hogy egy esetleges felszabadulással súlyos egészségügyi problémákat idézhetnének elő.
Az üvegházhatású gázok fokozatos atmoszférába jutása a permafroszt olvadása révén szintén komoly gondnak számít, és ami a legszörnyűbb az egészben, hogy lényegében már semmit sem tudunk tenni a negatív folyamatok megakadályozása céljából.
Mivel az arktiszi régióban közel ezer tudományos bázis, katonai központ és bánya létesült, nagyobb kockázata van annak, hogy a korábban a talaj mélyére juttatott, emberekre és más élőlényekre káros hulladékok újból felszínre bukkanjanak.
Mindezek alapján tehát láthatjuk, a jövőnk azon múlik, képesek-e leszünk megálljt parancsolni a klímaváltozásnak, ezáltal megfékezhető az átlaghőmérséklet emelkedése, amivel kiküszöbölhetnénk a permafroszt további felszívódását.