Folyamatosan olvad az Antarktiszt ragasztóként összetartó jégréteg
Klímakutatók felfedezték, hogy nem csupán a jégselfek olvadása és a kontinensről való leszakadása fenyegeti az Antarktiszt, hanem a fagyott tömeget összefogó réteg eltűnése is.
Rendkívül rossz állapotban van a fagyos ragasztóként is emlegetett jégtömeg, melynek felszívódásával gyakorlatilag darabjaira hullhat az Antarktisz. A különböző anyagokból álló keverék a NASA és a Kaliforniai Egyetem tudósai szerint érzékeny a hőingadozásokra, ezért nem számít meglepetésnek, hogy a globális felmelegedés hatására vékonyodni kezdett – írta a Live Science magazin.
A kutatók nemrégiben különféle végkimenetellel záródó forgatókönyv szerint hajtottak végre szimulációkat, melyek során kiderítették, amíg érintetlen maradt a ragasztóanyag, addig a jégselfek saját magukat helyre tudták állítani, azonban amint olvadásnak indult, a jégrészecskék hirtelen lemállottak róla.
Ha a jelenlegi tendenciák szerint folytatódik az olvadás, akkor elképzelhető, hogy a legrosszabb forgatókönyv játszódik le, melynek következményeképp tovább emelkedhet világszerte az óceánok vízszintje.
A legnagyobb gondot az jelenti, hogy minél vékonyabb ez a ragasztószerű anyag, annál hatástalanabbá válik, vagyis elveszíti eredeti funkcióját, ami az lenne, hogy egybetartsa az antarktiszi jégtömeget.
Egyelőre nehéz megjósolni, mi lesz a Föld legdélibb kontinensének sorsa, kutatók azonban már megkongatták a vészharangokat, hiszen nem sok jóra számítanak, nemzetközi összefogás hiányában pedig a helyzet tarthatatlanná válhat.