Mérnökök szennyező szén-dioxidból üzemanyagot és műanyagot hoztak létre
A korszakalkotó módszerrel a káros gázokat sokkal környezetbarátabb módon lehet újrahasznosítani.
A korszakalkotó módszerrel a káros gázokat sokkal környezetbarátabb módon lehet újrahasznosítani.
A zöldebb jövő a klímaváltozás és a globális felmelegedés küszöbén elengedhetetlen célja kell, hogy legyen az emberiségnek. Ausztrál kutatók most e nemes tett érdekében egy olyan módszert fejlesztettek ki, mellyel a környezetre rendkívül ártalmas szén-dioxidból használható anyagokat lehet szintetizálni.
Az Új-dél-walesi Egyetem (UNSW) vegyészmérnökei bebizonyították, hogy magas hőmérsékleten a cink-oxid az úgynevezett pirolízis során nanorészecskék előállításában játszhat szerepet, amely után a szén-dioxidból syngas alakulhat ki. Ezt a gázt később belsőégésű motorok üzemeltetésére vagy akár elektromosság generálására is fel lehet használni.
A kutatók szerint az új metódussal jóval olcsóbban és környezetkímélőbb módon lehet hatékonnyá tenni az egyébként komoly szennyező-potenciállal rendelkező szén-dioxidot.
A UNSW egyik szakembere, Dr. Emma Lovell elmondta, „2000 Celsius-fokon égő nyílt lángot használtunk nanoméretű zink-oxid előállítására, mellyel később elektromosság segítségével syngast szintetizáltunk szén-dioxidból. A syngast úgy foghatjuk fel, mint egy legókockát – a hidrogént és a szén-monoxidot összeillesztve képesek lehetünk vele gázolajat, metanolt, etanolt vagy műanyagot készíteni, ezek pedig nagyon fontos ipari elővegyületek.”
A kutatók egy elektrolizáló eszközt is létrehoztak, amivel tesztelni lehet a szén-dioxid gázkeverék összetételét, ugyanis esetleges szennyező anyagokat könnyen ki lehet vele mutatni.
A tudósok azt remélik, hogy hamarosan ipari méretekben is elérhetővé válik az új technológia, így korábban elkezdhetnek foglalkozni a nagyobb üzemek is a zöld megoldások integrálásával.
Kapcsolódó hír: