Ember-robot hibridekkel számolnák fel a bénulást amerikai kutatók
Az MIT kutatói úgy gondolják, hogy humán-robot hibridek segítségével elérhető, hogy végérvényesen búcsút intsünk a gerincsérülések következtében kialakult bénulásnak, illetve a neurodegeneratív rendellenességeknek.
Az MIT tudósai azon dolgoznak, hogy elérjék céljukat, és megalkossanak olyan művégtagokat, amelyek túlmutatnak minden eddigi technológián, és használatukkal új dimenziók kapuit nyithatják meg a fejlesztők előtt.
Az MIT Media Lab professzora, Hugh Herr, aki saját maga is dupla amputáción esett át, elmondta, azt szeretnék, ha sikerülne létrehozniuk a tökéletes protézist, ami lényegében már ember-robot hibridnek számíthat, mellyel örökre visszanyerhetnék mozgási képességeiket a bénultak és az agykárosodásban szenvedő páciensek.
Az új projektre összesen 24 millió dollárnyi adományt kaptak, amelynek köszönhetően első körben egy digitális idegrendszer fejlesztésébe kezdhetnek, ami képes lesz szimulálni a gerincvelő funkcióit, és stimulálhatja az izmokat anélkül, hogy ehhez ép idegsejteket kelljen felhasználni.
Az idegrendszert pótló szerkezet mesterséges intelligencia által lesz vezérelve, az algoritmus pedig aszerint fogja változtatni a mozgását, hogy éppen milyen jeleket és agyhullámokat fog be.
A technológiához egy koponya alá ültethető neurális implantátumot alkalmaznak, melynek tesztelését az elmúlt hónapokban kezdték meg önkénteseken, akik különböző testi fogyatékossággal küzdenek.
Ha sikerrel végződnek az elsődleges kísérletek, az sem kizárt, hogy a napjainkban egyre több ágazatban használt exoszkeletonokat is megerősíthetik az AI-rendszerrel, bár erre még sajnos hosszú éveket várnunk kell.