Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Szakértők: másfél éven belül jöhet a pénzügyi összeomlás

Az orosz jegybank elemzői szerint belátható időn belül, legkésőbb 2023 elején jöhet egy olyan mértékű pénzügyi összeomlás, mint amilyen a 2008-2009-es jelzáloghitel-válság volt.

...svg content...A Wall Street utcatáblája a New York-i Értéktõzsde közelében 2020. november 24-én, a koronavírus-járvány idején. A 30 vezetõ iparvállalat Dow Jones indexe 400 pontos emelkedés után a történelem során elõször átlépte a 30 ezer pontot. MTI/EPA/Justin Lane
Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Az elemzők szerint szinte elkerülhetetlen, hogy 18 hónapon belül ne történjen meg a baj, amely végül a gazdasági világválsághoz vezethet – írja a Napi.hu. Jelen esetben is a nagyra nőtt adósságállomány okozhatja a bajt, várhatóan 2023 elején.

Az elemzők szerint az adósságállomány akkor okozhat nagyon komoly bajt, ha az általános várakozással szemben az infláció nem átmeneti, hanem tartós lesz. Soron kívül Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

Mint a hírportál fogalmaz, ez egy vészforgatókönyv része az orosz központi bank „alternatív előrejelzés-sorozatának”, amelyet a világgazdaság alakulásáról adnak ki. Ezek a nagy nyugati jegybankok, mint a FED várakozásaival mennek szembe.

Megjegyzik, ez a prognózis nem egy várakozás vagy egy szilárd meggyőződés, hanem egy olyan lehetőség, amely szélsőséges esetben bekövetkezhet. Ez a baj ugyanis annyival elkerülhető, hogy 2022-ben lassul a globális infláció.

Elvira Nabiullina, az orosz jegybank elismert elnöke, akinek a nevéhez fűződik a prognózis, ugyanakkor reális lehetőségnek tartja, hogy be fog következni ez a jellegű pénzügyi összeomlás, amit jósol.

Az elemzők úgy vélik, hogy a világ országai alapvetően nem számolnak úgy, hogy nem csökken az infláció, ezért nincsenek is felkészülve erre. Ha viszont ez bekövetkezik, a központi bankok komoly szigorításba fognak kezdeni, felhagynak a kötvényvásárlásokkal és emelnék a kamatokat.

Ennek pedig az lenne a következménye, hogy hirtelen szabadesésbe kezdene a kereslet a vállalati és az államkötvények iránt, mellyel párhuzamosan a hitelkamatok meg nőnének. Ez pedig összességében ahhoz vezetne, hogy az erősen eladósodott cégek és államok csőd szélére sodródnának.

Az elemzők kiemelik, hogy a szegényebb és eladósodottabb ország eddig is azért úszták meg az államcsődöt, mert a jegybankok bőséget teremtettek a pénzpiacokon, a hirtelen szigorítás éppen ezért hatna komoly sokként.

Az orosz jegybank szerint a forgatókönyv megvalósulása esetében a világgazdaság 1.1 százalékkal esne vissza, ami azért is érdekes, mert a legtöbb elemző abban ért egyet, hogy ha 3 százalékkal lassabban nő a világgazdaság, akkor már kvázi recesszió van.

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.

Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

Donald Trump rövid időn belül másodszorra hívta fel Orbán Viktor miniszterelnököt, akivel minden bizonnyal elsősorban az ukrajnai helyzetről tárgyalt.