Mesterséges izomszövetekből készülhetnek a világ legmasszívabb ruhái
A Kevlárnál is erősebb szövetet a St. Louisban található Washington Egyetem kutatói alkották meg annak érdekében, hogy zöld alternatívával jelenhessenek meg a piacon a környezetbarát ruhadarabok és védőmellények.
Az olyan szintetikus izomszövetekről, amelyek többek között polimerekből, gumiból és karbonszálakból állnak, korábban már bebizonyosodott, hogy rendkívül erősek lehetnek, azonban természetes másaikat nehezen tudták legyőzni.
A Nature Communications tudományos folyóiratban közzétett legújabb tanulmányban megtudhattuk, nemrégiben megoldást találtak a problémára, és sokkal elasztikusabbá tették a mesterséges szöveteket, mint azt valaha is sikerült.
A természetes izomrostok háromfajta fehérjéből állnak, a tudósok ezek közül a titinre összpontosítottak, ami rugalmasságot kölcsönöz az izmoknak; egyetlen gond, hogy a valaha felfedezett legnagyobb proteinről van szó, így rendkívül nehéz dolgozni vele.
A problémát orvosolandó a kutatók speciális baktériumokat tenyésztettek ki, amelyek képesek a nagyobb méretekkel rendelkező fehérjéket kisebb szegmensekké bontani, így a titint 10 mikrométer széles szálakká tudták formálni.
A végeredmény egy erős, törhetetlen, ám annál rugalmasabb szövet lett, amelyen hő hatására lazítani lehetett. Leginkább golyóálló mellények alkotóelemeiként használhatják fel ezt a különleges anyagot, mivel elméletben sokkal jobban megvédi viselőjét a fegyvertámadástól, mint például a hagyományos Kevlár-öltözékek.
A jövőben tovább szeretnék fejleszteni az említett baktériumokat, így maga a szövet is ellenállóbbá válhat, és akár polimereket is építhetnek belé, ezáltal más területeken egyaránt alkalmazhatják a mesterséges rostokat.