Üvegfiolában modellezték le a titokzatos Titán hold atmoszféráját
Annak érdekében, hogy megértsék a Szaturnusz legnagyobb holdján uralkodó időjárási körülményeket, tudósok egy üvegcsében próbálták meg imitálni az égitest légkörét.
A Southern Methodist University kutatói miniatűr modellt készítettek el, melynek segítségével megvizsgálták, pontosan milyen jelenségek játszódnak le a Szaturnusz holdján – írta a Wired magazin.
Az asztrofizikusok egy speciális hűtőben -180 Celsius-fokra hűtötték le a fiolákat, majd folyékony vizet adtak hozzá, ezen felül etánnal dúsították, ami szintén cseppfolyóssá alakult, ezáltal imitálni tudták azokat a szénhidrogénekből álló tavakat, melyekre a Cassini-Huygens űrszonda talált rá.
A kutatás vezetője, Tomče Runčevski közölte, rengeteg újdonságot fedeztek fel, többek között például azt, hogy a Titánon valósággal burjánzó két leggyakoribb szerves vegyület, az acetonitril és a propionitril kristály formát vesz fel a hold fagyos felszínén.
A felfedezések azért is kulcsfontosságúak, hiszen elősegíthetik a jövőben esedékes NASA-missziók problémamentes lefolyását, az amerikai űrhivatal ugyanis azt fontolgatja, hogy űrszondát küldenének ismét a Titán és az Europa közelébe, ezáltal bepillantást nyerhetnének e távoli világok mindennapjaiba.
Annak ellenére, hogy a Titán több mint 1,5 milliárd kilométere található a Földtől, nagyon sok hasonlóságot figyelhetünk meg a hold és bolygónk között.
A Szaturnusz leghatalmasabb égi követőjén például ugyanolyan tavak és folyók vannak, mint nálunk, továbbá légkörrel és önfenntartó csapadékciklussal is rendelkezik, egyetlen különbség, hogy nem vízből, hanem a fentebb említett szerves anyagokból állnak.