Videón, amint nekicsapódik az Antarktisznak a világ egyik legnagyobb jéghegye
A közel 1 300 négyzetkilométer területű, szabadon úszó jéghegy annyira közel került a kontinenshez, hogy egy része egyenesen nekicsapódott.
Az Európai Űrügynökség Copernicus Sentinel-1 űrszondája rögzítette madártávlatból az A-74 névre keresztelt, gigantikus méretekkel rendelkező jéghegyet, amint összeütközik a Brunt-jégselffel – írta a Space.com magazin.
Ha frontálisan történt volna meg az érintkezés, azzal mintegy 2 ezer négyzetkilométernyi darab válhatott volna le az Antarktiszról, ez viszont szerencsére nem történt meg, mivel oldalirányból érte a kontinenst a befagyott jéghegy.
Az A-74 még idén februárban szakadt le a földrészről, azóta szabadon kóválygott a környéken, és bár most még nem történt súlyosabb katasztrófa, mindez nem jelenti azt, hogy a jövőben ne jelentene komoly veszélyt az antarktiszi partvidékre.
Szakértők szerint fontos, hogy továbbra is nyomon kövessék a helyzet alakulását, mivel precíz előrejelzésekkel meg lehet nagyjából mondani, milyen következményekkel járhatnak a jövőbeni esetleges ütközéseknek.
A jéghegyet először 2017-ben nyilvánították veszélyesnek, azóta rendszeresen nagy kiterjedésű darabok hullottak le róla az óceánba, amely folyamat lényegében a globális felmelegedés okozta olvadás következtében játszódott le.