Gyönyörű timelapse-videón csodálhatjuk meg a Mars Deimos holdját
A NASA Perseverance roverére szerelt kamerák segítségével egészen egyedi élményt nyújtó videót sikerült összeállítani az amerikai űrügynökség mérnökeinek.
A hatkerekű marsjáró kameráit a Deimos holdra szögezték, amit egy rövid felvétel erejéig nyomon követett, igaz, egy timelapse-ről van szó, vagyis több napnyi képsorozatot illesztettek össze, hogy láthatóvá váljon az apró égitest mozgása a vörös bolygó égboltján.
A Perseverance hivatalos Twitter-fiókján arról írtak, hogy az „égbolt még sosem volt ennyire lenyűgöző, a rövid timelapse-en is látszik, mennyire káprázatosak a felhők, valamint a Deimos, ami a Mars két holdjának egyike.”
A Deimost 1877-ben fedezte fel Asaph Hall csillagász, azóta pedig sikerült megállapítani, hogy a hold mindössze 12,55 kilométeres átmérővel rendelkezik. Nála valamelyest nagyobb a Mars másik holdja, a Phobos, ami azonban 22,5 kilométeres átmérőjével sem hatalmasabb, mint egy átlagos kisbolygó.
Mivel a Naprendszer két legkisebb holdjáról beszélünk, ezért a megfigyelésük sem egyszerű, a Perseverance-nak is több napon keresztül kellett a szenzorait és lencséit az égbolt specifikus pontjára fókuszálni, hogy tisztább képet kaphasson a felszíne felett 6 ezer kilométerre keringő égitestről.
Hamarosan egyébként közelebbről is megvizsgálhatják a kutatók a két holdat, a JAXA japán űrhivatal ugyanis még tavaly februárban bejelentette, hogy megkapta a zöld jelzést a Phobosra és Deimosre tervezett misszió, melynek keretében részletesen megnézhetik, mi folyik ezeken a rejtélyes objektumokon.