Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Hamarosan realizálható lehet a nukleáris magfúzió

Kutatók szerint olyannyira jelentős előrelépést érhetünk el a fizika területén, mint azt korábban a repülés esetén tették a Wright fivérek.

...svg content...Twenty20
Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A Kaliforniában található Lawrence Livermore Nemzeti Laboratórium (LLNL) kutatói bejelentették, komoly mérföldkőhöz érkeztek a nukleáris magfúzió megvalósítása kapcsán – olvasható a CNBC hírportál jelentésében.

Nukleáris fúzió során két atom ütközik egymásnak, melynek következtében egy sokkal nehezebb atommag jön létre. A folyamat során óriási mennyiségű energia szabadul fel – ez a procedúra játszódik le többek között a Napban és a többi csillagban is, amely révén működni tudnak. Soron kívül A havazás megbénította a vasúti közlekedést – masszív késések és kimaradó járatok

Fizikusok évtizedek óta próbálják megfejteni a fúzió rejtélyét, és begyűjteni az energiát, eddig azonban nem jártak sikerrel, az LLNL tudósai azonban komoly áttörést értek kel, hiszen rájöttek, miként lehetne begyújtani a szikrát.

A kutatók egy erőteljes lézert használtak fel, amellyel magas hőfokra hevítették a hidrogénből álló, nagynyomású üzemanyagot azzal a céllal, hogy elindítsák a fúziós folyamatokat. Fontos pontja volt a kísérletnek, hogy bebizonyítsák, az alkalmazott energia jóval kevesebb, mint a később kinyert erőtartalék, máskülönben érvényét veszthette volna a teszt.

Néhány pillanat erejéig ugyan, de sikerült 1,3 megajoule energiát kinyerni, ami a lézer energiájának 70 százalékával egyenlő. Ahhoz, hogy működjön a fúzió, 1,9 megajoule-ra lenne szükség, tehát már csak 0,6 megajoule-ra vannak attól az álomhatártól, amelytől kezdődően pontot tehetnek az ügy végére.

Az LLNR kísérletéről írt tanulmány egyelőre szakértői elbírálásra vár, ám ha végül hitelesítik a dokumentumot, újult erővel vághatnak neki a további kutatásoknak, így hamarosan tényleg megvalósulhat a magfúzió földi körülmények között is.