Az amerikai Discovery médiacsoport beperli Lengyelországot a médiaszabadságot korlátozó törvény miatt
Az amerikai Discovery médiacsoport jogi lépéseket tesz a lengyel kormány ellen, azzal vádolva Varsót, hogy „diszkriminatív kampányt” folytat a TVN üzletága ellen.
A Discovery csütörtöki bejelentése egy nappal azután történt, hogy a lengyel parlament alsóháza elfogadta azt a törvényjavaslatot, amelynek célja, hogy megtiltsa, hogy nem európai vállalatok ellenőrző részesedést szerezzenek lengyel médiumokban.
A vitatott törvénytervezetet, amelyet még a szenátusnak és Andrzej Duda elnöknek is jóvá kell hagynia, a kritikusok egyértelműen a sajtószabadság elleni támadásnak minősítették. Széles körben úgy tekintenek rá, mint a kormány azon kísérletére, hogy elhallgattassa a Discovery tulajdonában lévő TVN csatornát, amelynek naponta több millióan nézik a kormányt bíráló új műsorait.
A Discovery közölte, hogy a perre vonatkozó döntése „Lengyelországnak a Discovery TVN elleni diszkriminatív kampányát követi, beleértve a TVN24 műsorszórási engedélyének megújításának megtagadását”.
Azt is közölte, hogy „pozitív megoldásra” törekszik, de ha ez nem sikerül, „teljes kártérítést fog kérni Lengyelország jogsértéseiért”. Brüsszel és Washington is bírálta a törvényjavaslatot, Vera Jourová, az Európai Bizottság alelnöke pedig a médiaszabadság fenntartása és a jogállamiság támogatása érdekében egy, az egész blokkra kiterjedő médiaszabadságról szóló törvényt sürgetett – írja az Euronews.
Anthony Blinken külügyminiszter a hét elején azt mondta, hogy az Egyesült Államokat „mélyen aggasztja” a lengyel törvénytervezet.