WHO-szakértő: négy teória van a járvány eredetére jelenleg
Dr. Peter Ben Embarek, a WHO vuhani kutatócsapatának vezetője négy teóriát vázolt fel, amelyet vizsgálni kellene az új ismeretek tekintetében.
Az elmúlt idők során egyre nagyobb teret nyer magának az elmélet, hogy a SARS-CoV-2 nem zoonotikus ugrás eredményeképpen jutott az emberi szervezetbe, hanem egy laboratóriumi baleset következtében kezdett el terjedni az emberek között.
A WHO kutatócsapata azonban nem nagyon vizsgálta a teóriát, mint Dr. Embarek elárulta azért, mert a kínai tudósok még csak megemlíteni sem akarták ezt, így ez egy hosszas és kemény tárgyalás eredménye lett, hogy egyáltalán valószerűtlennek tudják minősíteni a teóriát.
Dr. Embarek a dán TV2-nek adott interjújában fogalmazott úgy, hogy egyáltalán nem kizárható, hogy a laboratórium egyik munkása volt a zéró páciens és így kezdett el terjedni a vírus az emberek között. A szakértő összesen négy lehetséges teóriát vázolt fel a járvány kitörésére vonatkozóan:
- Közvetlenül terjedt át a fertőzés denevérről emberre
- Egy olyan termék által fertőződött meg a zéró páciens, amit megfertőzött egy denevér
- Egy denevér egy másik állatot fertőzött meg, ami pedig az embert fertőzte meg
- A vuhani laboratóriumok valamelyikében tört ki a járvány
Dr. Embarek elmondása szerint a laboratóriumi hipotézis nagyon sok elméletet fed le egyszerre, az egyik közülük a korábban említett verzió, hogy egy mintagyűjtő laboratóriumi dolgozó fertőződött meg közvetlenül a terepen.
A szakértő kijelentette, hogy a következő WHO-vizsgálatnak teljesen más jellegű kutatómunkának kell lennie, ezúttal nem tudományos, hanem nyomozati jellegű vizsgálatnak, ahol minden dokumentumot bekérnek a kínai hatóságoktól.
Kína azonban meglehetősen gyanúsan, már-már hisztérikusan utasítja el egyáltalán a puszta feltételezést is, hogy a laboratórium lehet felelős a járványért, ezért nem hajlandók engedélyezni újabb vizsgálatot.