Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Hold mélyéről származó rejtélyes kőzetekre bukkantak a NASA kutatói

Talán nem számít meglepetésnek, ha a közvélemény továbbra is kietlen, sivár tájként írja le a Holdon uralkodó körülményeket, geológusok azonban rámutattak, sokkal aktívabb lehet az égitest, mint azt korábban gondolták.

...svg content...Twenty20
Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A NASA kutatói a Hold köpenyéből származó kőzetminták nyomait találták meg az égitest felszínén, amelyek az elmúlt néhány évezredben emelkedhettek ki a mélységből.

A Hold belső szerkezetének és rétegeinek tanulmányozása során geológusok korábban megállapították, hogy Földünk hűséges követője korántsem annyira nyugodalmas és unalmas, mint azt hitték.

Rájöttek, hogy a szóban forgó kőzetek valószínűleg évezredekkel, sőt akár évmilliókkal ezelőtt még a mélyebb rétegekben, főként a köpenyben lehettek jelen, éppen abban az időszakban, amikor a felszín alatt még ősi, magmával teli óceánok bugyogtak.

Daniel Moriarty, a NASA egyik vezető kutatója elmondta, kollégáival együtt sem számítottak arra, hogy a köpeny ennyire változékony jelleget ölthet, ezért meglepődve tapasztalták, hogy bizonyos kristályok vulkáni aktivitásra utaló kőzetté alakultak.

Az események következtében a könnyebb anyagok a köpeny aljára csúsztak, miközben a nehezebb kémiai elemekből álló ásványok feljebb kerültek – ezt a jelenséget hívják gravitációs felborulásnak, mely hatására teljesen összekeveredhet egy adott égitest kompozíciója.

Ez a változatos réteg főként a Hold déli pólusa körül található, és kizárólag célzott missziókkal lehetne felderíteni, így nem elképzelhetetlen az sem, hogy a NASA hamarosan megnézheti egy űrszonda segítségével, mit is rejthet a mély.

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.