Kutatók szerint külön vakcinára lehet szükség a delta variánssal szemben
A jelentősen gyorsabban terjedő delta variánst célzó oltóanyagra lehet szükség, tekintettel arra, hogy képes megfertőzni a gyenge immunrendszerrel rendelkező embereket, és potenciálisan fokozott súlyosságú a lefolyása – közölték a koronavírus elleni védőoltásokról szóló nagyszabású angol tanulmány vezető kutatói.
Angliában a járvány harmadik hullámában az új esetek túlnyomó részéért a delta variáns a felelős mind az oltatlanoknál – különösen a 18-24 évesek csoportjában – , mind a beoltottak körében – derül ki egy körülbelül 98 ezer mintát feldolgozó tanulmányból. A kutatók becslései szerint a vakcinák hatékonysága a fertőzés megakadályozásában 49 százalékra csökkent, míg a tüneteket okozó Covid-19 megelőzésében 59 százalékra esett vissza.
“Indokolt lehet a delta variáns elleni oltóanyagok fejlesztése” azon bizonyítékokra való tekintettel, hogy a kórokozó tüskefehérjéje olyan mértékű mutáción esett át, hogy a jelenlegi vakcinák segítségével termelt antitestek egyre kevésbé hatékony a törzs ellen – közölték a szakértők a Bloomberg hírügynökség beszámolója szzerint.
Az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és Izrael a legnagyobb átoltottsággal rendelkező országok közé tartozik, mégis mindegyikben megugrott a koronavírusos esetek és a delta variánshoz köthető, kórházi kezelést igénylő megbetegedések száma is. Az Egyesült Államokban az egészségügyi tisztségviselők egyre elkeseredettebben próbálják rávenni a tétovázókat a védőoltás felvételére a vírus terjedésének kordában tartására, ami további, veszélyesebb mutációkhoz vezethet.
A kutatók egyúttal azonban felhívták arra is a figyelmet, hogy a mostani helyzet ellenére is viszonylag magas fokú védelmet nyújtanak a jelenleg alkalmazott oltóanyagok. A tanulmány szerint a teljesen immunizált emberek háromszor kisebb valószínűséggel kapják el a delta variánst, mint oltatlan társaik, ha el is kapják, kevésbé valószínű a tüneteket okozó megbetegedés, és a vírus továbbadása is.
A szakértők vizsgálatainak eredménye szerint az Egyesült Királyságban a fertőzések egyre inkább a fiatalabb korosztályokat érintik: a pozitív minták körülbelül felét 5 és 24 év közötti emberek adták. Az életkor szerinti különbségek azt sugallják a kutatók szerint, hogy a fiatalabb embereket célzó intézkedések “aránytalanul nagy” hatást gyakorolhatnak a koronavírus-járványhullám lassítására. A 12 és 17 év közötti fiatalok oltásával például jelentősen csökkenhet a fertőzés terjedésének lehetősége ősszel, amikor egyébként a társadalmi csoportok keveredése növekszik.
“Az oltási program védőfalat épít, ami azt jelenti, hogy lassan, gondosan enyhíthetjük a korlátozásokat, és visszatérhetünk azokhoz a dolgokhoz, amelyeket szeretünk, de óvatosnak kell maradnunk, miközben megtanulunk együtt élni ezzel a vírussal” – nyilatkozta Sajid Javid egészségügyi és szociális ellátásért felelős államtitkár.