Súlyos látásromláshoz vezethet gyerekeknél a túlzott PC- és mobilhasználat
A legújabb tanulmányból kiderült, minél többet töltenek el a fiatalok a képernyők előtt, annál nagyobb eséllyel alakulhat ki náluk szemszárazság, valamint rövidlátás.
Minden bizonnyal a 21. század népbetegségévé nőheti ki magát a miópia, vagyis a rövidlátás, ami főként amiatt alakulhat ki az egyébként egészséges embereknél, mert túl sokat bámulják a számítógépek monitorait, a televíziók képernyőjét, illetve az okostelefonok kijelzőit.
Szemünk ilyenkor állandóan egy adott pontra összpontosít – ez a sokáig tartó fókuszálás azt eredményezi, hogy a szemizmok elfáradnak, szemszárazság jelentkezik, erre pedig a gyermekek sokkal fogékonyabbak lehetnek.
A British Journal of Ophthalmology tudományos szaklapban megjelent kutatásból kiderült, a koronavírus-járvány nem meglepő módon hozzájárult a gyermekek látásromlásához, ugyanis a lezárások és karantén miatt távoktatásra kényszerültek, több időt töltöttek el képernyők mellett, így hajlamosabbá váltak arra, hogy rövidlátókká váljanak.
A vizsgálatok során rájöttek, hogy az iskolák lezárását követő hónapokban mintegy 2,5-szer megnőtt a miópiával diagnosztizált gyermekek száma, ami egyértelműen annak köszönhető, hogy a fiatalkorúak a digitális oktatás miatt nem mozdultak ki otthonaikból, és az idejük nagy részét monitor, táblagép vagy okostelefon kijelzőjének nézésére fordították.
Önmagában a rövidlátás nem számít életveszélyes állapotnak, hiszen könnyedén korrigálható szemüveggel vagy kontaktlencsével, azonban köztudott, hogy idősebb korban a miópiával diagnosztizált emberek hajlamosabbak bizonyos betegségekre.
Egyetlen megoldás, ha a gyerekeinket arra buzdítjuk, mozduljanak ki néha a szabadba, esetleg mi magunk menjünk ki velük, így ahelyett, hogy állandóan a képernyőre szegeződne tekintetük, felfrissülhetnek a természetben, ezáltal a látásuk is ép maradhat.