Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Idegen világot formáló kozmikus lemezt kaptak lencsevégre

Asztronómusoknak először sikerült lefotózni egy hatalmas, holdakat kialakító, kozmikus maradványokból álló lemezt, ami egy távoli idegen bolygó körül mozog.

...svg content...ESO
Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az ESO obszervatórium ALMA űrteleszkópja segítségével a PDS 70 nevű bolygórendszert figyelték meg a csillagászok, ami nagyjából 400 fényévre helyezkedik el Földünktől az univerzumban.

A PDS 70 anyacsillaga körül két hatalmas méretekkel rendelkező protobolygó kering, a PDS 70b és a PDS 70c, melyek jellegükben hasonlítanak a Jupiter és a Szaturnusz gázóriásokhoz. Soron kívül Ország Karácsonyfája: már kivágták a hatalmas fenyőt, ma útnak indítják (videó)

Miközben az újonnan kialakult égitestek eltávolodtak a csillagtól, és saját pályára álltak, a gravitációs erők hatására rengeteg űrbéli anyagot tudtak magukhoz vonzani, így növelték a tömegüket.

Ezen folyamatok hatására a PDS 70c exobolygó köré egy szabályos ellipszis alakú lemez épült ki, ami fokozatosan tágult, az ALMA űrtávcsőnek köszönhetően pedig sikerült kideríteni, mi okozhatja ezt a nem mindennapi jelenséget.

Minden jel arra utal, hogy a lemez valójában gázból és porból tevődik össze, melyek később holdakká állhatnak össze, és a bolygó körül keringhetnek, pontosan úgy, mint ahogyan azt a Föld esetében megfigyelhettük.

Fotó: ESA

A lemez mérete egyébként körülbelül 500-szor termetesebb a Szaturnusz gyűrűjénél, és ha az emberiség még addig fennmarad, akkor nagyjából 4-5 millió év múlva eltűnhet, ezt utódaink láthatják is az űrtávcsövekkel, helyén pedig kisebb aszteroida-szerű égitestek, majd ennél is több idő elteltével holdak jöhetnek létre.

Google kereső: ezt nehogy beírja, ellophatják minden adatát

Meglepő módon próbálnak a hackerek hozzáférni a Google keresőt használók személyes adataihoz.

Különös viselkedést figyeltek meg egy ritka farkasnál

Az etióp farkasok előszeretettel nyalogatják egy helyi virág édes nektárját, mindeközben orrukra és szájukra pollen tapad, ami az első ismert, beporzást végző nagy testű ragadozókká teszi őket.