1972-ben megjósolták, hogy a 21. század közepére kipusztulhat az emberiség
Egyelőre úgy tűnik, az MIT tudósainak előrejelzései helytállóak voltak, így jó úton haladunk afelé, hogy hamarosan búcsút intsünk eddig elért eredményeinknek és civilizációnknak.
A Motherboard magazin beszámolójából kiderült, az 1972-ben elkészített tanulmány sokkal aktuálisabb nem is lehetne, mint ma, amikor az emberiség a globális felmelegedés, a klímaváltozás és a környezetszennyezés problematikájával küzd.
A Yale Journal of Industrial Ecology tudományos folyóiratban ötven éve közzétett kutatásban arról írtak a tudósok, hogy 2040-re összeomolhat az emberi civilizáció abban az esetben, ha folytatódik a nem megújuló energiaforrások kontrollálatlan kitermelése és az üzleti szempontok előtérbe helyezése a környezetvédelemmel szemben.
Az MIT kutatócsapata az alapján állította fel elméletét, hogy milyen tendenciákat mértek az 1970-es években, illetve miként változhat az ipari termelés és a gazdaság infrastruktúrája a későbbi évtizedekben.
Gaya Herrington, a tanulmány újbóli felfedezője elmondta, kíváncsiságból nézett szét a korábban publikált dokumentumok között, mivel felkeltették érdeklődését a régebbi tanulmányok, melyek saját szakterületéhez, a dinamikai rendszeranalízishez tartoznak:
Herrington hozzátette, az összeomlás nem feltétlenül jelenti azt, hogy az emberiség teljesen kipusztul, sokkal inkább arról van szó, hogy leáll a gazdasági és ipari fejlődés, amit egy életminőségbeli romlás követhet, melynek hatására korlátozva lehet például az élelmiszerek előállítása.