Nem gondoltad volna, de ezeket a műanyagokat tilos a szelektívbe dobni
Budapesten a 90-es évek elején kísérleti jelleggel kezdődött el a szelektív gyűjtés. A Wekerle telepen és a Rózsadombon helyeztek el szelektív gyűjtésre szolgáló 1100 literes konténereket. A 90-es évek közepén pedig elemgyűjtő edényeket helyeztek ki iskolákba és intézményekbe. Több éves előkészítés után 2002-ben a Fővárosi Közgyűlésben döntés született arról, hogy Budapest egész területére kiterjesztik a szelektívgyűjtő szigeteket.
Az FKF honlapján azt írja, ma már nem csak szelektív hulladékgyűjtő szigetek léteznek, ugyanis 2015 óta házhoz megy a szelektív hulladékgyűjtő autó. A műanyaghulladék a sárga fedelű kukákba kerül, azonban léteznek bizonyos megkötések, melyekkel érdemes tisztában lenni.
Nem kerülhet minden műanyag a szelektív hulladékgyűjtőbe, s, hogy eldöntsük, melyik igen, melyik nem, a műanyagokon úgynevezett PIC-kódot – Packaging Identification Code – találhatunk. A kódok segítségével a műanyagok hétféle csoportba sorolhatóak, melyek közül három alkalmatlan az újrahasznosításra, így tilos a szelektív hulladékgyűjtőbe helyezni.
Ha a nyilakkal jelölt háromszögben 3-as, 6-os vagy 7-es számot látsz, úgy azokat a kommunális hulladékgyűjtőbe kell dobni. A 3-as jelzésű PVC (polivinil-klorid), illetve a 6-os jelzésű PS (polisztirol) egészségkárosító hatásuk miatt nem újrahasznosíthatóak. Ez utóbbit – a köznyelvben habdoboznak hívják – elsősorban az éttermek használják elviteles rendelésekhez.
A polisztirol éthordókat az Egyesült Államok több pontján betiltották már: így például tilos a használata New Yorkban, Washingtonban, San Franciscoban. A WHO szerint a polisztirol rákkeltő vegyület lehet, mely káros hatást gyakorol a hormonháztartásra, emellett a PVC ugyancsak nem újrahasznosítható.
Hőre lágyuló fajtájából készülnek a kerti locsolócsövek, elektromos kábelek bevonó rétege, kemény PVC-ből pedig padlóburkolatokat, csöveket, gépalkatrészeket gyártanak. Érdemes még megemlíteni a bakelitet és a poliuretánt, melyek a PIC-kód alapján a 7-es számú egyéb kategóriába sorolhatóak: ezek olyan műanyagok, melyek hő hatására keményednek, ezzel lehetetlenné téve az újrahasznosítást.