Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,63 Ft
Euró
391,88 Ft
Font
458,13 Ft
Bitcoin
62,450 $

Apró darabokra apríthatja az űrszemetet a SpaceX Starship űrhajója

Elon Musk szerint a SpaceX készülőfélben lévő űrhajója képes lesz arra, hogy repülése során megsemmisítse a környezetében található űrhulladékot.

Unsplash
Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Nem véletlen, hogy a Starship szerepel jelenleg a SpaceX projektjei között az első helyen, hiszen a NASA-val kötött megállapodásuk értelmében ezzel a hatalmas űrhajóval juttathatnak el ismét embereket a Holdra, később pedig akár a Marsot is megcélozhatják.

Mindeközben éles kritika érte a csillagászok irányából Elon Muskék másik misszióját, a Starlink-programot, ugyanis az egyre több, globális internetelérést biztosítő műhold következtében nem tudják megfelelő módon kémlelni az égboltot, hovatovább a már nem használt egységek komoly veszélyeket hordoznak magukban a Nemzetközi Űrállomásra nézve, hiszen részei a Föld körül keringő űrszemétnek. Soron kívül Buszbaleset történt Mexikóban, legkevesebb 18 ember életét vesztette

A dollármilliárdos üzletember legutóbbi Twitter-bejegyzésében talált megoldást a problémára, leírása szerint ugyanis a Starship képes lesz arra, hogy miközben szeli az univerzum viszontagságos hullámait, a hátuljára szerelt hajlítható ajtó segítségével beszippanthatja a körülötte lévő űrszemetet, és apró darabokra törheti őket.

Az ajtót nem célzottan űrszemét kiiktatására és hasznosítására fejlesztették ki, hanem arra, hogy a modulon elhelyezett rakományt megfelelő biztonságban a világűrbe tudják szállítani, ám időközben változtattak a terveiken – adta hírül az Independent hírportál.

Arról egyelőre semmit sem lehet tudni, hogy végül megkaphatja-e a mérnököktől is a zöld jelzést az új módszert, valamint az sem biztos még, miként tudják valóban újrahasznosítani az űrhajón felgyülemlett maradványokat, hiszen csak plusz terhet jelentenek az egységen.

A legvalószínűbb forgatókönyv szerint egyszerűen kiengedhetik az univerzumba a Föld atmoszférájához közel a miniatűr darabokra zúzott részecskéket, amelyek egyszerűen elporladhatnak és eléghetnek majd a légkörben, így később már nem kell velük foglalkozni.