Az összeomlás szélére került a pedagógus életpálya
A Pedagógusok Szakszervezetének alelnöke szerint olyannyira súlyos a probléma a hazai oktatásban, hogy ha néhány éven belül nem oldódik meg az utánpótlás kérdésköre, akkor összeomolhat a teljes rendszer.
Az ATV riportjából kiderült, a szakszervezetek a következő tanév miatt aggódnak, ugyanis évről évre egyre súlyosabb problémát okoz a pedagógusok hiánya. Lukácsi Nóra 20 éve dolgozik magyar-angol szakos tanárként egy fővárosi középiskolában, elmondása szerint megelégelte az oktatást, helyette jógatanárként folytatja pályafutását:
Az Egyensúly Intézet szerint a pedagógushiánynak főként három oka van: kevesen választják ezt a pályát; a túlterheltség, az alacsony bérezés és bérfejlődés miatt magas a pályaelhagyók száma; a nyugdíjasok közül kevesen használják ki az óraadás lehetőségét, mert egyrészt fáradtak, másrészt nem éri meg nekik anyagilag.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének ügyvivője elmondta, a jogszabály alapján 22-26 óra a kötelező óraszám, ha viszont nincs elegendő tanár, akkor ezt automatikusan 26-ra állítják be az intézmények. Nagy Erzsébet hozzátette, a helyettesítéseket 2013 óta nem fizetik, és olyan sincs, hogy valaki ne volna valamilyen órára beírva.
Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének alelnöke közölte, szerintük 4-5 év múlva a teljes oktatási rendszer meg fog rogyni, ha nem kapnak megfelelő utánpótlást. A szakember hangsúlyozta, már Romániában is 80 euróval többet keresnek havonta a kezdő pedagógusok, mint Magyarországon.
Az Emmi ezzel szemben pozitívumként értékeli, hogy nyaranta 5-6 ezer pályakezdő keres új munkahelyet, mint ahogyan szerintük az is példaértékű, hogy a magyar felsőoktatásban a tanári szakma a harmadik legnépszerűbb képzési terület.