Egy órán belül azonosítja a fertőzéseket egy okostelefonhoz kötött kütyü
Bizonyos bakteriális fertőzések diagnoszitzálásához elengedhetetlen, hogy a pácienstől folyadékmintát vegyenek és azt analizálják, az új módszer segítségével azonban nem kell a laboreredményekre várni, hanem helyben elvégzik a szükséges azonosítást.
Egy dolog biztosra vehető – ha egy fertőzést időben észlelnek, viszonylag könnyen lehet kezelni tüneti szinten, és heteken vagy akár napokon belül javulás érhető el, ha viszont elmarad a diagnózis, életveszélyes kórlefolyással járhat egy-egy betegség.
A kanadai McMaster Egyetem egy speciális prototípust alkotott meg, az eszközzel ugyanis felgyorsítható a mintavételezés és a kórmegállapítás folyamata. Egy két részből álló kütyüt alkottak meg, ami egy chipszenzorból, valamint egy USB-hez hasonlító feldolgozó modulból áll, amelyhez a lapkát kötik.
Az orvosok vér-, vizelet- vagy nyálcseppet helyezhetnek közvetlenül a chipre, amit DNS-enzimekkel vontak be, ezáltal képes különböző markerek alapján azonosítani az eltérő tulajdonságokkal rendelkező baktériumokat és kórokozókat.
A chip és a főmodul egyaránt egy mobiltelefonhoz van csatlakoztatva, amelyre egy dedikált alkalmazást telepítettek, az app pedig órákon belül jelzi, hogy fertőzött-e volt a minta, és ha igen, akkor milyen mikroorganizmussal van dolguk az orvosoknak.
A technológiának köszönhetően eddig sikerült jelezniük az E. coli baktériumokat vizeletben, a közeljövőben pedig úgy szeretnék finomhangolni a készüléket, hogy akár az apróbb vírusokat, mint például a Covid19 megbetegedésért felelős kórokozót is detektálni lehessen.
Ha minden az előzetes tervek szerint alakul, akkor a kütyüt piacra is dobhatják, bár az egyelőre kérdéses, pontosan mennyibe kerülhet majd az előállítása, illetve milyen hatékonysági mutatókkal fog rendelkezni – ezekre csak később kaphatunk választ.