Teljesítették harmadik űrsétájukat a Nemzetközi Űrállomás újdonsült asztronautái
A NASA kötelékébe tartozó Shane Kimbrough és a francia Thomas Pesquet végérvényesen felszerelték a legújabb napelemeket az ISS oldalára, amelyekkel az évtized végéig működőképes maradhat a szerkezet.
A szerelési munkálatok korántsem voltak egyszerűek, közel egy héten keresztül, három űrséta alkalmával tudták helyreilleszteni a szükséges komponenseket. A Nemzetközi Űrállomás bár lassan elavulttá válik, ebben az évtizedben még nem szeretnék visszavonultatni, hiszen nemsokára űrturistákat is fogadhatnak a fedélzeten.
A TRT World értesülései szerint a június 16-án megkezdett küldetés során egy 19 méteres napelemet raktak fel az ISS-re, Kimbrough és Pesquet pedig az elektromos kisülések és áramcsapások elkerülése végett mindig az árnyékos oldalon dolgoztak.
A két napelemet még a SpaceX moduljával szállították el június elején a Nemzetközi Űrállomásra, méreteik pedig körülbelül akkorák, mint a szerkezeten található főszárny. Mivel a legújabb technológiával elkészített egységekről van szó, ezért jelentősen feljavult általuk az energia-kitermelés hatékonysága.
A NASA a jövőben további panelekkel szeretné felújítani az ISS-t, a Boeing jóvoltából még idén újabb elemek kerülhetnek fel az űrállomásra. Az első pár szárnyak egyébként 20 éve üzemeltek, ám az idő során sajnos elkoptak, ezért szükséges volt helyettesíteni őket.
Kimbrough és Pesquet második hónapjukat öltik a fél évig tartó missziójukból, rajtuk kívül még két amerikai, egy japán és egy orosz űrhajós dolgozik az ISS fedélzetén.