Vizeletteszttel időben azonosítható az agyrák
A jövőben vizeletből vett mintával detektálhatják az onkológusok az agy daganatos rendellenességeit.
Még jóval azelőtt, hogy bármiféle tünet vagy panasz alakulna ki a pácienseknél, diagnosztizálni lehet a vizeletből vett minták alapján, hogy jelen vannak-e a szervezetben az agyrákra utaló jelek.
A ScienceDaily tudományos portálon megjelent publikációból kiderült, hogy az agyrák időben történő azonosítása rendkívül nehéz feladat, mivel ahhoz, hogy hozzáférjenek a potenciálisan elrákosodott szövetekhez, fel kell nyitni a koponyát.
Gyakran a tumorok növekedésére csak a legvégsőbb stádiumban derül fény, amikor már túl késő bármit is tenni, ugyanis addig a pácienseknél különféle apróbb idegrendszeri gondok adódnak, amelyeket az orvosok más neurológiai elváltozáshoz kötnek, így a pontos diagnózis elmarad.
A Nagojai Egyetem kutatói a problémát orvosolandó kifejlesztettek egy olyan eszközt, ami cink-oxid nanovezetékekből áll, amelyek képesek észlelni a daganatos sejtek által kibocsátott mikro-RNS-molekulákat, melyek a véráramban előfordulhatnak agyrák esetén.
Mindezt nem vérmintából, hanem vizeletből lehet kimutatni, hiszen a vesék kiszűrik ezeket az anyagokat, így könnyebben detektálhatóak benne. Ha az előzetes állati, majd emberi kísérletek is sikerrel zárulnak, akkor a közeljövőben rengeteg életet menthetnek a korszakalkotó technológiával.
Dr. Acusi Nacume, a Nagojai Egyetem idegsebész professzora elmondta, mivel a vizeletet könnyedén be lehet gyűjteni anélkül, hogy invazív módon beavatkozást kelljen végrehajtani a szervezeten, így jelentősen feljavulhat a rákos rendellenességek kórfelismerése.