Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Rejtélyes módon zsugorodik a Föld mágneses mezeje

Egy furcsa jelenség miatt folyamatosan csökken az egyik fontos térség mágneses ereje, hamarosan más régiók is érintetté válhatnak.

Cool
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Egy furcsa jelenség miatt folyamatosan csökken az egyik fontos térség mágneses ereje, hamarosan más régiók is érintetté válhatnak.

A Föld mágneses mezejének egy része, egészen pontosan a Dél-Atlanti Anomália a legfrissebb adatok szerint nemsokára kettészakadhat. Az érdekes folyamat miatt a bolygónk körül keringő műholdakban komoly technikai meghibásodásokra kell majd számítani. Soron kívül Küszöbön az új gázszerződés Törökországgal – Szijjártó Isztambulban tárgyal

A Föld mágneses tere megvéd minket a káros kozmikus sugárzásoktól és a Napból érkező elektromosan töltött részecskék áramlásától, valamint neki köszönhetjük azt is, hogy működnek az iránytűk és a GPS-rendszerek. A mező a bolygó kérgében felgyülemlett folyékony vas miatt alakult ki, ami a felszín alatt 3 ezer kilométeres mélységben található.

A vas úgy működik, mint a kerékpárokra szerelt dinamók – pörgő vezetőként lehet a legjobban demonstrálni a mechanikáját. A folyékony halmazállapotban lévő fém elektromos áramot generál, ami létrehozza az állandóan változó elektromágneses mezőt. Ez a felszín alatti vasréteg lényegében hatalmas mágnesként viselkedik és kialakítja az északi és a déli mágneses pólusokat.

A kutatók bebizonyították, hogy az elmúlt 200 évben a teljes mágneses tér 9%-a eltűnt. A legérzékenyebben érintett terület a Dél-Atlanti Anomália, amely Afrikától Dél-Amerikáig húzódik. Az ESA Swarm Constellation missziója során erős gyengüléseket észleletek a délnyugat-afrikai régióban, amelynek következtében akár kettéválhat a réteg.

Bár az azonosított változások nem jelentik egyből azt, hogy a napsugarak azonnal tönkreteszik a bolygónkat, viszont rámutatnak arra, hogy érdekes folyamatok játszódhatnak le a Föld magjában. Az egyik lehetséges magyarázat szerint kicserélődhet az északi és a déli mágneses pólus, ami 250 ezer évente egyszer történik meg.

A kutatás vezető professzora, Jürgen Matzka elmondta, hogy a jól kivehető gyenge folt az elmúlt évtizedben keletkezett és az utóbbi két évben rendkívül felgyorsult a terjedése. Azon lesznek, hogy minél hamarabb megfejtsék a jelenséget okozó különös mechanizmusokat.

Egyszerre 11 állítását cáfolta meg a kormány Magyar Péternek

Vitályos Eszter kormányszóvivő számos olyan állítást cáfolt meg, melyek Magyar Pétertől származnak, amiket hazugságoknak minősített.