Az oltatlan gyerekeket továbbra is veszélyeztetheti a koronavírus
A legújabb amerikai kutatásból kiderült, hogy a súlyos megbetegedések kockázata egészen addig megmarad a fiatalok körében is, amíg nem érik el a nyájimmunitás küszöbét.
Az amerikai Járványügyi és Járványmegelőzési Központ (CDC) hivatalos adatai alapján a 12-17 éves, kórházi kezelésre szoruló covid-páciensek nagyjából egyharmada intenzív terápiás kezelésre szorult, 5 százalékukat pedig lélegeztetőgépre kellett tenni.
A CDC ezeket az adatokat ismerve buzdította nemrég a szülőket arra, hogy adassák be gyermekeikkel is a védőoltást, hiszen ha ezt nem teszik meg, akkor súlyos komplikációk alakulhatnak ki, amelyek a fiatalok életét veszélyeztethetik.
Rochelle Walensky, a CDC igazgatója elmondta, mélységesen aggasztja a kórházba került serdülők száma, és szomorúan látja, hány kamaszt kellett intenzív osztályon kezelni vagy géppel lélegeztetni; ennek a szenvedésnek a nagy része megelőzhető lenne – írta az Infostart hírportál.
Walensky mindezekből kifolyólag arra biztatja a tinédzsereket, hogy viseljék a maszkot még akkor is, ha az államok többségében már nem kötelező, valamint az oltatlanok tartsák a távolságot, és ha tehetik, ne hagyják el otthonaikat addig, amíg nem kapják meg a védőoltást.
Az USA-ban egyébként május óta lehet a 12 év felettieket oltani Pfizer-vakcinával, amihez a szükséges engedélyeket már az Európai Gyógyszerügynökség is megadta. Az Egyesült Állmokban eddig félmillió 12 év feletti gyerek kapta meg a vakcinát a hivatalos statisztikák szerint.
Arról egyelőre nem született álláspont, hogy az elhunyt gyermekek hány százaléka szenvedett súlyos alapbetegségben, illetve krónikus elhízásban, ezért a statisztikák ferde képet adhatnak, és mivel a szkeptikus tudósokat elhallgatják, így nehéz megmondani, valójában mekkora a covid-fertőzés általi halál rizikója egy egészséges fiatal esetében.