Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
363,07 Ft
Euró
389,24 Ft
Font
454,93 Ft
Bitcoin
57,599 $

Kínai bányászokat rabolt el egy terrorszervezet

Legalább két kínai bányászt raboltak el Niger nyugati részén, a Malival és Burkina Fasóval közös hármashatárnál, amely a Száhel-övön belül is egy kiemelten erőszakos régiónak tekinthető.

Fotó: Flickr/USAFRICOM
Külföld

Nagy Noel

Szerkesztő

Kína – amely uránt, aranyat és olajt is bányászik az országban – az elmúlt évek során kiterjesztette működését Afrikában, egyre több helyen veti meg a lábát a különböző befektetések útján, amelyet a bányászatra fordítanak.

Afrikában, különösen a Száhel-övben azonban minden ipari tevékenység zavartalan működését fenyegeti a gyenge közbiztonság, az iszlamista terrorszervezetek és milíciák által végrehajtott erőszakos cselekedetek. Soron kívül Kétmilliós kárt okozott egy 16 éves fiatal a Határ úti metróállomásnál

Ennek egy újabb megnyilvánulását láthattuk Nyugat-Nigerben, a Malival és Burkina Fasóval közös hármashatár közelében, Tillaberi régióban – írja a Deutsche Welle. Szombat este ugyanis egy csapatnyi fegyveres két kínai származású bányászt rabolt el.

Tidjani Ibrahim Katiella, Tillaberi kormányzója elmondása szerint a kínai bányászoknak megvolt az engedélye, hogy aranyat bányásszanak a régióban. Mint mondta, a fegyveresek már korábban megfenyegették a két férfit, ám ők nem voltak hajlandók hazamenni.

A hármashatár igazi melegágya a dzsihadista aktivitásnak, többek között az Iszlám Állam és az Al-Kaida helyi szervezetei is gyakran hajtanak végre itt mészárlásokat. Nigernek ráadásul délen is gondja van, ugyanis a nigériai központú Boko Haram is gyakran hajt végre terrorcselekményeket.

Legutoljára 2007-ben fordult elő az, hogy Nigerben elraboltak egy kínai állampolgársággal rendelkező személyt, akkor a Kínai Attommérnöki és Építőipari Vállalat (CNEC) egyik dolgozóját rabolta el az egyik tuareg lázadó csoport az ország északi részén.

A lázadók akkor az emberrablást azzal indokolták, hogy ez egy ultimátum a kínai vállalatoknak, hogy működjenek együtt a nigeri hadsereggel. Az elrabolt mérnököt végül néhány nappal később elengedték, intenzív tárgyalásokat követően.

A kínai ipar és exportgazdaság növekedése egyre inkább megerősítette Peking szükségét a nyersanyagok iránt, nem véletlen tehát, hogy különböző bányavállalatokba dollármilliárdokat fektettek egész Afrikában.

Az olaj, réz és vas sem jön rosszul a hagyományos kínai ipari tevékenységeknek, Afrikában azonban ritka fémek is gyakrabban fordulnak elő, mint a coltan, amely az elektronikai berendezések előállításához szükséges.

Afrika pedig azért kedvező kontinens, mert a világ coltan-tartalékának 75 százaléka itt található. Nem csak ezekben dúskál Afrika: a világ platina- és kobalttartalékának 90 százaléka, aranytartalékának 50 százaléka és urántartalékának 35 százaléka is itt található.

Szoboszlai Dominik bemutatta a Liverpool új hazai mezét, nagyon trendi lett (videó)

Szoboszlai Dominik is magára húzhatta a Liverpool legújabb hazai mezét, ami az elmúlt évek egyik leglátványosabb tervezése.