A koronavírus-járvány hatására kihalt két agresszív influenzatörzs
Kutatók szentül meg vannak győződve róla, hogy a koronavírus terjedésének megfékezésére bevezetett korlátozások és óvintézkedések eltüntették a Föld színéről az influenzavírus két erélyes variánsát.
2020 márciusa óta egyetlen alkalommal sem azonosították a tudósok a korábban gyakorinak számító szezonális influenza két meghatározó mutációját, a Jamagata-vonalba tartozó influenza B, és a 3c3 kládba sorolt influenza A H3N2 törzseket – adta hírül a Gizmodo magazin.
A két mutáns eltűnése tovább bizonyította azokat az elméleteket, melyek szerint a koronavírus-járvány elterjedésével visszaszorult a korábban általánosnak mondható kórokozó, amit annak köszönhetünk, hogy a lezárásokkal és a közösségi távolságtartással megakadályoztuk a fertőzés továbbadását.
Mindezek ellenére az infektológus szakemberek felhívták a figyelmet, hogy az influenza agresszív törzsei alvó állapotban még mindig megtalálhatóak, és csak arra várnak, hogy újból fertőzhessenek, ezért teljes kihalásról egyelőre még nem beszélhetünk.
Florian Krammer, a New York-i Mount Sinai Orvosi Egyetem virológusa közölte, attól, hogy az influenzavírust már több mint egy éve nem regisztrálták egyetlen páciensnél sem, nem jelenti egyből azt, hogy kipusztult volna, bár nagy eséllyel ez a forgatókönyv is bekövetkezhetett.
Még ha nem is haltak ki a szóban forgó variánsok, a kutatóknak sokkal egyszerűbb dolguk lesz a védőoltások kifejlesztése során, hiszen 2020-ban és 2021-ben az influenzának nem volt lehetősége a mutálódásra, így a létrehozott vakcinák is jóval hatékonyabbakká válhatnak a korábbi oltóanyagokhoz képest.
Habár a maszkviselés effektivitását tudományos módszerekkel mind a mai napig nem tudták bizonyítani, a közösségi távolságtartás és az otthonmaradás jelentősen csökkentette az influenza terjedési potenciálját, ami jó hír a krónikus alapbetegségekben szenvedő páciensek számára.