Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A Pfizer kevésbé hatékony az indiai variáns ellen, mint korábban gondoltuk?

A Lanceten közzétett tanulmány alapján a Pfizer/BioNTech koronavírus elleni oltóanyaga kevésbé hatékony az indiai variánssal szemben, mint ahogy azt korábban gondoltuk.

...svg content...Fotó: MTI/Vajda János
Külföld
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

A Pfizer/BioNTech vakcinával teljes mértékben beoltott embereknél az eredeti törzshöz képest több mint ötször alacsonyabb a semlegesítő antitestek szintje az először Indiában azonosított, új nevén delta variáns ellen. A tanulmány azt is kimutatta, hogy a vírus felismerésére és leküzdésére képes antitestek szintje az életkor előrehaladtával csökken, mely további bizonyítékot szolgáltat a veszélyeztetettek emlékeztető adagjának beadására vonatkozó tervek alátámasztására.

A tanulmány támogatja az Egyesült Királyságban jelenleg készülő, a vakcinák közötti időintervallum csökkentésére irányuló terveket, mivel megállapították, hogy a Pfizer/BioNTech vakcina egyetlen adagja után az embereknél kisebb valószínűséggel alakul ki olyan magas antitestszint a B.1.617.2 variáns ellen, mint a korábban domináns B.1.1.7 (alfa) variáns ellen, amelyet először Kentben fedeztek fel.

A brit Francis Crick Intézet kutatói által vezetett csoport megjegyezte, hogy az antitestek szintje önmagában nem jelzi előre a vakcina hatékonyságát, és prospektív populációs tanulmányokra is szükség lesz a jövőben. A kutatók szerint az alacsonyabb semlegesítő antitestszintek még mindig összefüggésbe hozhatók a koronavírus elleni védelemmel.

A tanulmányban 250 olyan egészséges ember vérében lévő antitesteket elemeztek, akik egy vagy két adag Pfizer/BioNTech vakcinát kaptak, eredményeiket pedig az első adag beadása után három hónappal vizsgálták. A kutatók a SARS-CoV-2 öt különböző változatával szemben vizsgálták az antitesteknek a vírusos sejtekbe való bejutását gátló képességét, az úgynevezett „semlegesítő antitesteket”.

Ezután összehasonlították ezeknek a semlegesítő antitestek koncentrációját az egyes változatok között. A korábbi klinikai vizsgálatokból származó adatok arra utalnak, hogy a magasabb antitest-koncentráció jó előrejelzője a vakcina hatékonyságának és a koronavírus elleni nagyobb védelemnek.

A kutatók megállapították, hogy azoknál az embereknél, akiket két adag Pfizer/BioNTech vakcinával oltottak be, a semlegesítő antitestek szintje több mint ötször alacsonyabb volt a B.1.617.2 variáns ellen, mint az eredeti törzs ellen, amelyen a jelenlegi vakcinák alapulnak. Ez az antitestválasz azonban még alacsonyabb volt azoknál az embereknél, akik csak egy adagot kaptak az oltóanyagból.

A Pfizer/BioNTech egyetlen adagja után az emberek 79 százalékának volt számszerűsíthető semlegesítő antitestválasza az eredeti törzzsel szemben, de ez az arány a B.1.1.7-es B.1.1.7-es, a B.1.617.2-es esetében 32 százalékára, míg a B.1.351-es vagy az először Dél-Afrikában felfedezett béta variánsnál 25 százalékra csökkent. Míg az ellenanyagszintek az életkor előrehaladtával csökkentek minden variáns ellen, nem volt megfigyelhető összefüggés a testtömegindex (BMI) tekintetében.

„Ez a vírus valószínűleg még jó ideig jelen lesz, ezért mozgékonynak és ébernek kell maradnunk. Tanulmányunkat úgy terveztük, hogy reagálni tudjunk a világjárvány változásaira, hogy mihamarabb bizonyítékot szolgáltathassunk a változó kockázatról és védelemről”

– mondta Emma Wall, a University College London Hospitals NHS Foundation Trust (UCLH) infektológiai tanácsadója.

A kutatók megjegyezték, a legfontosabb annak biztosítása, hogy a vakcina által nyújtott védelem elég magas maradjon ahhoz, hogy minél több embert távol tartsanak a kórháztól. A tanulmány azt sugallja, hogy ennek legjobb módja a második adagok gyors beadása és az emlékeztető oltások biztosítása azok számára, akiknek immunitása nem elég magas ezekkel az új variánsokkal szemben – írja az NDTV.