Kína kísérletezett a mesterséges Nappal, két rekord is megdőlt
Kína „mesterséges Nap” elnevezésű fúziós reaktora világrekordot állított fel, a reaktor ugyanis több mint tízszer olyan forró lett, mint a Nap magja.
Kína pénteken rekordot döntött Experimental Advanced Superconducting Tokamak (EAST) nevű fúziós reaktorával, amikor 101 másodpercig 120 millió Celsius-fokos plazmahőmérsékletet tartott fenn – írja a Futurism a Global Times nyomán.
A reaktor 20 másodpercig 160 millió Celsius-fokos hőmérsékletet is képes volt fenntartani.
Összehasonlításképpen: a Space.com szerint a Naprendszerünk Napjának magja „csak” 15 millió Celsius-fokos hőmérsékletet ér el. Egy pillanatra tehát az EAST több mint tízszer olyan forró lett, mint maga a Nap.
Ez egy hatalmas mérföldkő az EAST reaktor számára, amelyet „mesterséges Napnak” neveztek el, mivel képes a csillagok természetes magfúziós folyamatát utánozni. Mindez segíthet megfejteni a fenntartható, megbízható fúziós energia előállításának rejtélyét.
„Az áttörés jelentős előrelépés, és a végső cél az kell, hogy legyen, hogy a hőmérsékletet hosszú ideig stabil szinten tartsuk” – mondta a Global Timesnak Li Miao, a kínai Sencsenben található Déli Tudományos és Technológiai Egyetem fizika tanszékének igazgatója.
A reaktor legutóbbi teljesítménye különösen lenyűgöző annak fényében, hogy az EAST reaktor korábban, 2018-ban elérte a 100 millió Celsius-fokos rekordhőmérsékletet, most azonban még ezt a számot is megdöntötte, sőt, még annál is többet ért el.
Lin Boqiang, a Xiamen Egyetem Kínai Energiagazdasági Kutatóközpontjának igazgatója a Global Timesnak elmondta, hogy a nukleáris fúzió végső soron a tiszta energia jövőjét jelenti – bár hangsúlyozta, hogy valószínűleg évtizedekbe telik, mire egy működő reaktor kerül ki a kísérleti szakaszból.
Függetlenül attól, hogy a fúziós reaktorok mikor lépnek túl a kísérleti szakaszon, ez a fejlesztés hihetetlenül izgalmas – és egy újabb nagy lépést jelent a korlátlan tiszta energia megvalósítása felé.