Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Szabad szemmel is látható, sziporkázó fényjelzéseket küldhet a Földre a NASA műholdja

Az amerikai űrhivatal egy egészen bizarr szatellitet küldhet hamarosan az univerzumba, ami olyan erőteljes fénysugarakat bocsáthat ki magából, amit szabad szemmel is érzékelhetünk majd.

...svg content...NASA
Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A mindössze kenyérpirító méreteivel rendelkező LightCube műhold valamikor 2022 és 2025 között kerülhet Föld körüli pályára. A NASA sajtóközleménye alapján a szatellitet az Arizonai Állami Egyetem a Vega Space Systems startuppal együtt alkotta meg, fő céljuk pedig az, hogy a kozmosz rejtett szegleteit térképezzék fel.

A csillagászközösség finoman szólva is felháborodott azon, hogy a NASA megadta a zöld jelzést a projektnek, mivel a miniatűr, ám annál nagyobb fényvisszaverő képességgel bíró műhold komoly problémákat jelenthet azoknak az asztronómusoknak, akik napi szinten kémlelik az égboltot.

Talán mondanunk sem kell, hogy a SpaceX Starlink konstellációja mekkora dühöt váltott ki a csillagászokból, miután lényegében meggátolták őket abban, hogy zavartalanul megfigyelhessék az univerzumot, és hiába látják el az új szatelliteket matt festéssel, a helyzet csak minimálisan javult.

A LightCube xenon villanóval lett ellátva, ami nemcsak hogy a világűrben, de a Földön is észlelhető lesz, ezért rengeteg obszervatóriumban okozhat gondokat, így a kutatók lemaradhatnak rendkívül fontos csillagászati eseményekről, melyeket életük során többet már nem tudnak detektálni.

Az Arizonai Állami Egyetem professzora, Danny Jacobs elmondta, nem az asztronómusok bosszantása lesz a céljuk, sokkal inkább egy olyan szerkezetet szeretnének kijuttatni a világűrbe, melynek adatait bárki elérheti, egyúttal rengeteg hasznos információval szolgálhat a telekommunikációról és a klímaváltozásról.

Bár mindez valószínűleg nem hatja meg a csillagászokat, ideje lenne egy egységes nemzetközi konszenzust megalkotni, amivel enyhíthetnének a visszaverődő fénysugarak problémakörén, ám ettől sajnos még túl messze vagyunk.