Beavatkozás nélkül feltérképezhető az agy szerkezete
Korszakalkotó szkennelési módszert hoztak létre tudósok, melynek segítségével operációk nélkül képesek pontos képet alkotni a központi idegrendszer legfontosabb szervéről, az agyról.
Rengeteg agyműtét és bonyolult idegsebészeti procedúra előtt szükséges meghatározni, milyen szerkezettel rendelkezik a páciens agya, ehhez viszont mikroszkópos vizsgálatok kellenek. Mivel az agyat kemény koponya védi, ezért az ellenőrzést kizárólag invazív módszerrel lehet végrehajtani, vagyis be kell fúrni ebbe a masszív csontba.
Az új technikának köszönhetően úgy tűnik, a közeljövőben megváltozhat a helyzet, az Optica tudományos szaklapban megjelent tanulmány szerint ugyanis egy hasznos orvosi segédeszközzel anélkül bele lehet nézni egerek agyába, hogy ahhoz feltárnák a koponyájukat.
Daniel Razansky, a Zürichi Egyetem biomérnöke, egyben a kutatás vezetője elmondta, elengedhetetlenül szükséges az agyi aktivitások nyomon követése, a vizualizációs eljárások azonban még nem fejlődtek ki arra a szintre, hogy mindezt behatolás nélkül el lehessen végezni, ezért találták szükségesnek egy új procedúra létrehozását.
Razansky és kollégái fluoreszcens mikrocseppecskéket fecskendeztek be a kísérleti rágcsálók ereibe, majd specifikus hullámhosszú infravörös sugarakat használtak fel annak érdekében, hogy azonosítsák az elváltozásokat. A módszer tehát hasonló egy MR vizsgálathoz, egyetlen különbség, hogy mikroszkópos szkenneléshez alkalmazható fluoreszcens vegyületeket hívtak segítségül.
Egyelőre még gyerekcipőben jár a technológia, a kutatók azt szeretnék elérni, hogy finomíthassanak a lépéseken, így ha minden az előzetes tervek szerint alakul, akkor újabb fontos orvosi diagnosztikai eszközzel bővülhet a tudomány tárháza.
„A magas felbontású optikai megfigyelések az élő szövetek esetében régóta álom az orvosi képalkotás szakágában. A módszerünknek köszönhetően valós időben vizsgálhatjuk meg az agyműködést, tanulmányozhatjuk az idegek aktivitását, a mikrocirkulációt és a neurovaszkuláris folyamatokat” – magyarázta Razansky.