Még az enyhe lefolyású koronavírusos betegség is hosszú távú immunitást adhat
Azok a páciensek, akik csupán enyhe szimptómákkal küzdöttek, miután elkapták a covid-fertőzést, akár hónapokon keresztül is védettek lehetnek a kórokozóval szemben.
A St. Louisban található Washingtoni Egyetemi Kórház legfrissebb kutatásából megtudhattuk, hogy a gyengébb tünetekkel diagnosztizált betegek szervezetében hónapokkal felépülés után is jelen voltak a védettséghez elengedhetetlenül szükséges antitestek.
A felfedezés alapján tehát kijelenthető, hogy még a száraz köhögéssel és hőemelkedéssel, valamint egyéb, napok alatt átvészelhető panaszokkal küzdő koronavírus-páciensek esetében is komoly immunitás alakulhat ki.
Ali Ellebedy, az egyetem patológiai és immunológiai osztályának professzora elmondta, tavaly ősszel rengeteg jelentés érkezett arról, hogy a fertőzést követően viszonylag hamar eltűntek a szervezetből az antitestek, amit a média úgy interpretált, hogy a védettség csupán rövid életű, ezért senki sem érezheti magát biztonságban.
Ellebedy kiemelte, sikerült kétséget kizáróan bebizonyítani, hogy az antitesteket termelő sejtek 11 hónappal a koronavírussal való megfertőződés után is aktívak maradtak, ami azt jelenti, hogy a betegségen egyszer átesett páciensek akár egész életre szóló védettséget élvezhetnek coviddal szemben.
Virális fertőzések esetén az immunrendszer antitest-termelő sejtjei rohamtempóban osztódnak és keringenek a véráramban, melynek hatására hirtelen megnő a koncentrációjuk. Amint elhárították a veszélyt, ezek a sejtek elhalnak, így az antitestszint is visszaesik, miközben az immunitásért ugyanúgy felelős plazmasejtek elvándorolnak a csontvelőbe, ahol letelepednek, és folyamatosan pumpálják a vérbe az antitesteket olyan mennyiségben, ami még szükséges a védettséghez.