Atomok vibrációját is észlelni lehet a legújabb, precíz mikroszkóppal
Olyan speciális mikroszkóp-technológiát alkottak meg a Cornell Egyetem tudósai, amivel atomonként meg lehet vizsgálni, miként viselkednek és mozognak a részecskék a háromdimenziós térben.
A Science tudományos folyóiratban közzétett tanulmány alapján az új eljárás kifinomult 3D-s rekonstrukciós algoritmusra épül, nem csupán egyes atomok tulajdonságainak kihasználására.
A Cornell Egyetem mérnöke, David Muller sajtóközleményében kiemelte, sikerült túljutniuk eddigi korlátaikon, ezáltal nagyobb felbontásban képesek megvizsgálni az atomok parányi, finom szerkezetét:
Eddig az atomok fényképezése bonyolult feladatnak számított, az elkészül fotók mindig homályosak és pontatlanok voltak, a mostani technológia segítségével azonban elérték, hogy kiszűrjék a vibrációk és rázkódások okozta torzulásokat, így közvetlenül nyomon lehet követni az elemi részecskék helyzetváltoztatását.
Az algoritmus szoftveresen, valós időben kijavítja a homályosodást, így a mikroszkóp lencséi az adott atomra képesek összpontosítani ahelyett, hogy az elváltozásokat generáló foltokat detektálnák.
A kutatók három évvel korábban már megalkották a jelenlegi módszert, akkor viszont néhány atomnyi vastagságú anyaggal tudták végrehajtani a megfigyeléseket, jelenleg viszont már bárminemű gond nélkül egyenként képesek górcső alá venni a részecskéket.