Szoros összefüggés van a depresszió és a facebookozás között
Egyre több jel utal arra, hogy a közösségi média rendszeres használata és az állandó, kitartó böngészés depresszióhoz és öngyilkossági gondolatokhoz vezethet.
Nemrég vetette fel Mark Zuckerberg annak az ötletét, hogy létrehozhatnának kizárólag gyermekek számára készült Instagramot, amelyhez kiskorúak csatlakozhatnának és saját magukról oszthatnának meg fényképeket és videókat a világhálón.
Az ötletet több mint 40 amerikai állam főügyésze elvetette, mondván az applikációval veszélyeztethetnék a fiatalkorúak mentális egészségét és lelki fejlődését.
Ezzel szemben a közösségi médiát képviselő ügyvédek a meghallgatáson semmilyen akadályát sem látták annak, hogy ne tehetnék közzé az új alkalmazást, hiszen szerintük egyetlen tanulmány sem támasztotta még alá, hogy a gyermekekre negatív hatással lennének a platformok.
Kutatók és pszichológusok mégis úgy vélik, a Facebook és Instagram igenis hozzájárulhat a mentális egészség leromlásához – olvasható az NPR riportjában. A Diego State University professzora, Jean Twenge a lapnak adott interjújában kiemelte, korrelációs bizonyítékok vannak arra, hogy a közösségi média napi szintű használata és a depresszió kialakulása kéz a kézben jár egymással.
Zuckerbergéket amiatt is élesen kritizálták, hogy a cég egyáltalán nem mérlegeli a lelki problémák lehetőségét, kizárólag a pénzre és a bevételszerzésre, valamint a célzott reklámokra összpontosítanak, amelyekkel kiölhetik a közösségi média, mint fogalom lényegét, egyúttal veszélybe sodorhatják a fiatalokat.
„Akkor lehetne csak egészségesebben élni, ha kevesebb időt töltenénk el a Facebook előtt, nem követnénk be az idegeneket, és nem lapoznánk véletlenszerűen a különböző, sokszor irreveláns tartalmak között, ezekkel ugyanis tovább táplálhatjuk szorongásunkat” – magyarázta Melissa Hunt, a Pennsylvaniai Egyetem pszichológus szakembere.