Már az állatkísérletek fázisánál tart az magyar–osztrák vakcinafejlesztés
A Pécsi Tudományegyetem egy közös projekt keretében működik együtt az osztrák Cebina vállalattal, a legfrissebb hírek szerint pedig már túl is jutottak a laboratóriumi fázison, a következő lépés az állatkísérlet lesz.
Jakab Ferenc virológus egy videóban számolt be az eddig elért eredményekről, mely alapján az oltóanyag fejlesztésének laboratóriumi fázisa tulajdonképpen lezárult, így most az állatkísérleti fázist tervezik. Az első lépés az engedélyek beszerzése, s amint ezeket sikerül megszerezni, folytatódhat a fejlesztés.
Jakab a videóban elmondta, ez még egy nagyon hosszú folyamat lesz, de tisztában vannak azzal, hogy nem ez az oltóanyag fogja elhozni a koronavírus-járvány végét. Többek közt azért sem sietnek a fejlesztéssel, mert a vakcina „többkomponensű és több lábon álló vakcina lesz, így nem csak a mostani járvány variánsaira, hanem a későbbi koronavírus-járványok esetében is hatékony lehet” majd.
A videóban az is elhangzott, hogy az új variánsok elleni hatékonysági vizsgálatok folyamatosak, s eddig úgy tűnik, még hatékony védelmet képesek nyújtani a jelenlegi vakcinák: még ha nem is 100 százalékos, de valamennyi védettséget mindenképp adnak. Egyelőre nem tudni, hogy ez hogyan változik majd, ezért érdemes készülni arra, hogy az oltást, illetve az oltás komponenseit módosítani kell, amelyek már az új variánsok ellen is hatékonyak lesznek.
Az új variánsok integrálása az új oltóanyagba, a vakcinától függ: ez az mRNS-alapú vakcináknál a legkönnyebb, míg a hagyományos vakcináknál nagyobb feladat, hiszen ott elölről kell kezdeni a folyamatot magával a vírussal – írja a Telex.