Szuperszámítógépes szimuláció mutatja be, hogyan terjed a koronavírus a bevásárlóközpontokban
Még mindig a pandémia korai szakaszaiban tartunk és sok a bizonytalanság, azonban egy új modell segítségével könnyebben megérthetjük a kórokozó terjedését.
Finn kutatók egy olyan szimulációt alkottak meg, amelyen tökéletesen látható az aeroszolok levegőben való szóródása zárt terekben.
A tüsszentés egy átlagos emberi tevékenység, amit akarva-akaratlanul elég gyakran teszünk meg. Az MIT által készített 2016-os tanulmányban a tudósok rájöttek, hogy e folyamat során nemcsak cseppecskék, hanem komplex folyékony zuhatagok keletkeznek, amelyek rendkívül bonyolult módon esnek szét és a széllel való terjedésük szinte megjósolhatatlan, ezért a modellezésük és algoritmusba való implementálásuk szintén körülményes procedúra.
A finn mérnökök a lehető legpontosabb eredményeket szerették volna megkapni, ezért az ország informatikai centrumának egyik szuperszámítógépét alkalmazták. Az algoritmus kiszámította, hogy milyen forgatókönyv szerint mehet végbe a koronavírus-részecskék továbbterjedése a boltok polcai között, ha valaki egyet köhög vagy tüsszent.
A kutatók felfedezték, hogy a helyiségekben található megfelelő szellőzés ellenére az aeroszol percekig a levegőben maradhat.
A vizsgálatok során kiderült, hogy mennyivel nagyobb kockázatot jelentenek a zárt terekben lévő tömegek a COVID-19 fertőzés szempontjából. Nem kell hozzá érintkeznünk sem egy beteggel és szinte azonnal elkaphatjuk a nem kívánt betegséget, ezért nem szabad elégszer hangsúlyozni a védőfelszerelésék, úgymint a maszkok, a kesztyűk és természetesen a kézfertőtlenítők, valamint a szappanok megfelelő használatát.
A közösségi távolságtartás kiemelten fontos, valamint ne feledjük: ha rosszul érezzük magunkat és gyanakszunk rá, hogy az ominózus fertőzéshez hasonló tüneteket produkálunk, mindenképpen maradjunk otthon és értesítsük a kezelőorvosunkat az állapotunkról.
Közben amerikai kutatók egy elég érdekes arcvédőt alkottak meg: