Életveszélyes fekete penész terjed, ami halálos agybetegséghez vezethet
Miközben Indiában a koronavírus-járvány az ország történetének egyik legsúlyosabb egészségügyi katasztrófájával fenyeget, addig egy másik kórokozót is azonosítottak, amely közvetlenül az agyat támadja meg.
Az úgynevezett mukormikózis egy extrém ritka fertőzés, amit penészgombák fonalai okozhatnak az érintett páciens agyában, tüdejében és arcüregében.
Egy egészséges ember immunrendszere általában könnyedén kitaszítja a szervezetből ezeket a gombafonalakat, ám Indiában ez a meleg klíma és a lakosság gyenge egészségi állapota miatt nem mindig történik meg, a koronavírus pedig csak tovább tetőzi a komplikációkat – írta a BBC.
Renuka Bradoo, a Mumbai Sion Kórház fül-orr-gégész specialistája elmondta, egyetlen hét alatt átlagosan három esetet regisztrálnak, így lényegében egy új járványról van szó, melynek megakadályozása sokkal nehezebb, mint a koronavírus-pandémiáé.
A fő problémát az jelenti, hogy a gyilkos gombák ellen kizárólag szteroidtartalmú készítmények hatásosak, ám az életmentő gyógyszerek legyengítik az érintettek immunrendszerét, ami főként azokra lehet veszélyes, akik cukorbetegségben szenvednek.
„Mivel a diabétesz bizonyos szinten leépíti a szervezet természetes ellenállóképességét, a koronavírus-fertőzés pedig tovább gyengíti, a szteroidok lényegében úgy hatnak, mintha olajat öntenénk a tűzre a penésszel kezelt covidos páciensek esetében” – magyarázta Aksaj Nair mumbai orvos.
Nair elmondta, legalább 40 mukormikózisos pácienst látott el áprilisban, akiknek több mint fele sürgősségi ellátásra szorult, egy nőnek például el kellett távolítani a szemét, mert annyira benőtték a fonalak, hogy már nem lehetett megmenteni a látószervét.