Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
355,71 Ft
Euró
386,98 Ft
Font
451,92 Ft
Bitcoin
66,930 $

Fontos kérdéseket tisztázott a szakértő a vakcinák kapcsán, ez a különbség a dózisok között

Falus András, a Semmelweis Egyetem professor emeritusa és Széchenyi-díjas immunológusa fontos információkat közölt a Szputnyik V és a Sinopharm vakcinák működési hátteréről.

...svg content...Az orosz Szputnyik V koronavírus elleni oltóanyag fecskendőben a fővárosi Szent Margit Kórház egyik oltópontján 2021. április 14-én. MTI/Balogh Zoltán
Belföld

Nagy Noel

Szerkesztő

Mint a 24.hu is összefoglalta, a Magyarországon alkalmazott koronavírus-vakcinák közül majdnem mindegyik „kétdózisos”, leszámítva a Janssen oltóanyagát. A hírportál így foglalta össze, hogy ez a két adagos mechanizmus hogyan működik:

„Nagyon leegyszerűsítve az első dózis ’felpiszkálja’, reakcióra készteti az immunrendszert, beindul az antitestek termelése, alakul a sejtes immunválasz, míg a második minderre ráerősít: kialakítja a tartósabb, mélyebb és teljesebb immunizációt” Soron kívül Pünkösd: vasárnap és hétfőn is zárva lesznek az üzletek

A lapnak nyilatkozó Falus András pedig elmondta, hogy a vakcinák közül egyedül a Szputnyik V esetében van arról szó, hogy az első és második dózis eltérő a két összetétel, míg a Sinopharmnál merült eddig csak fel, hogy kelhet esetleg harmadik adag.

Az orosz fejlesztésű oltóanyag esetében ugyanis arról van szó, hogy az első dózis során Ad26 vektorvírust, míg a másodiknál Ad5 vektorvírust alkalmaznak, ezért van köztük különbség. Falus pedig elmagyarázta, hogy miért így csinálták:

„Az Ad5 gyakori és elterjedt vírus, nem zárhatjuk ki, hogy a szervezetünk már találkozott vele, immunválaszt dolgozott ki ellene, ami logikusan csökkentheti a vakcina hatását. Az Ad26 viszont nem túl elterjedt a vakcinagyártás gyakorlatában, az orosz tudósok minden bizonnyal így igyekeztek ‘biztosra menni’”

Mint a hírportál is felidézte, hogy az Ad5 kapcsán komoly sajtóvisszhangot kapott egy brazil kutatás, miszerint az Ad5 képes szaporodni a szervezetben, de ez legfeljebb csak náthát tud okozni. Az Ad26 esetében viszont egészen biztos, hogy egy inaktív adenovírus.

Falus kitért a Sinopharmra is, egészen konkrétan az azzal kapcsolatos aggályokra a hatásosság kapcsán, ugyanis egyre több kutatás mutat rá, különösen az idősek esetében, hogy a két adag vakcina nem idéz elő megfelelőnek ítélt védelmet.

Mint írják, Szerbiában és az Egyesült Arab Emírségekben is végeztek erre vonatkozóan tömeges teszteket, melyek ezt megerősítették, utóbbi esetben már el is kezdték beadni bizonyos embereknél a harmadik adagokat, akiknél probléma volt a védettségnél.

Falus elmondta, hogy egyre nyomatékosabban vetődik fel, hogy a Sinopharm esetében szükséges lesz a második dózis növelésére, vagy egy esetleges harmadik oltásra. Hozzátette: egyelőre nincs átfogó vizsgálati eredmény, így még nem lehet tudni, mely lenne a jobb megoldás.

Lemondással fenyegetőzik az izraeli védelmi miniszter, ha nem fogadják el a háborús tervét

Az izraeli háborús kabinet egyik tagja lemondással fenyegetőzik, amivel válaszút elé állította Benjamin Netanjahu miniszterelnököt.

Nem szeretik a fiatalok, ha az influenszerek politizálnak

Egy friss felmérés szerint a magyar fiatalok többsége nem különösebben vevő az influenszerek politikai állásfoglalására.

Kirúghatja a Barcelona Xavit, de az a klubnak is nagyon fájna

A Mundo Deportivo friss beszámolója szerint jelentős anyagi terhet jelentene a Barcelonának, ha úgy döntene, hogy végül meneszti Xavit a vezetőedzői posztról.