Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A Bayerrel szemben döntött az EU a méhek védelméről

Elutasította a Bayer fellebbezését az Európai Unió legfelsőbb bírósága a bizonyos növényeken alkalmazott anyagok részletes tilalmáról.

...svg content...Zalaszentbalázs, 2021. március 25. Méh gyűjt virágport egy virágzó barackfáról Zalaszentbalázs közelében 2021. március 25-én. MTI/Varga György
Greenbox
Author image

Kornis Vivien

Szerkesztő

Helybenhagyta az EU korábbi döntését három rovarölő szer részleges tilalmáról az Európai Unió legfelsőbb bírósága – írja a The Guardian

A szereket bizonyos növényeken nem lehet alkalmazni – a törvényszék által helybenhagyott döntés a méhek védelmének érdekében született meg. Az európai bíróság csütörtökön utasította el a Bayer fellebbezését az alacsonyabb szintű uniós bíróság 2018-as határozatának megsemmisítésére. Soron kívül Nagyar Márton a romániai életszínvonalról: „A románok sehol nincsenek hozzánk képest”

A döntés három hatóanyagra vonatkozik – a Bayer CropScience által kifejlesztett imidaklopridra, a Takeda Chemical Industries és a Bayer CropScience által kifejlesztett klotianidinre, valamint a Syngenta tiametoxamjára.

A Bayer szóvivője csalódását fejezte ki az ítélettel kapcsolatban, és kiállt a termékek biztonságossága mellett, melyeket más régiókban továbbra is használnak – megfelelő kockázatcsökkentő intézkedések alkalmazásával. 

Az Európai Bizottság 2013-ban vezette be a neonikotinoidok használatának korlátozását kukoricán, repcén, és egyes tavaszi gabonaféléken, de a szereket továbbra is alkalmazni lehet más növényeken, például a cukorrépát.

A Bayer szerint nincsen megfelelő mennyiségű tudományos bizonyíték a korlátozások igazolására, a bíróság döntése alapján azonban érvényben marad a részleges tilalom, és a cégnek kell állnia a per költségeit.

A törvényszék megerősítette, hogy az emberek egészsége és a természet védelme elsőbbséget élvez a multinacionális vállalatok gazdasági érdekeivel szemben

– közölte Andrea Carta, a Greenpeace jogi stratégája a bíróság döntéséről. 

A tilalom ellenére 2013 és 2019 között 206 sürgősségi felhasználási engedélyt adtak ki a termékekre az Európai Unióban, és bár a felügyeleti szervek szerint a peszticidek alkalmazása így törvényes volt, feltételezhetően ezek is feleltek a méhek pusztulásáért az említett években. 

Egyszerre 11 állítását cáfolta meg a kormány Magyar Péternek

Vitályos Eszter kormányszóvivő számos olyan állítást cáfolt meg, melyek Magyar Pétertől származnak, amiket hazugságoknak minősített.