Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Németországban perelték be a fehérorosz diktátort

Büntetőfeljelentést tettek Alekszandr Lukasenka, Fehéroroszország elnökével szemben az állami rendvédelmi szervek embertelen bánásmódja miatt.

...svg content...Fotó: MTI/AP/BelTa pool/Sergei Sheleg
Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

A feljelentést tevő német ügyvédek Karlsruhe főügyészéhez fordultak, amiért a diktatúrával szemben fellépő tüntetőket kínzásnak vetik alá – írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung. Úgy tudni, magát Lukasenkát emberiség elleni bűntettek miatt is be akarják perelni.

A német főügyészség karlsruhei irodájánál tett feljelentés előzménye természetesen a 2020-as fehérorosz elnökválasztások, mely káoszba és a megalapozott gyanú szerint választási csalásba fulladt. Annak ellenére, hogy Szvetlana Tihanovszkaja ellenzék kihívó kiemelt népszerűségnek örvendett, Lukasenka 80 százalékos győzelmet aratott mindenki gyanújára. Soron kívül Küszöbön az új gázszerződés Törökországgal – Szijjártó Isztambulban tárgyal

Ezt követően hónapokon át tartó tömeges tüntetések indultak el Lukasenka rendszere, a korrupció és a politikai alapú erőszak miatt, melyre a rendvédelmi szervek kivételes brutalitással válaszoltak. A tüntetések végül elfogytak, így a rezsim meg is kezdte a leszámolást az ellenfelekkel.

Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa szerint a belarusz rendvédelmi szerveknek brutalitásának csak a képzelet szabott határt, többek között kínzásról, önkényes elrablásokról, önkényes kiutasításokról, eltűnésekről és verésekről lehetett beszámolókat hallani.

A pert indító német ügyvédek elmondása szerint az ügyfeleik fizikai bántalmazásról, élelmiszer- és alvásmegvonásról, valamint testi és lelki megalázásról számoltak be. Egyik esetben például a kezeiket hátrakötözték és órákon térdeltették őket, így csak a fejükkel tudtak bármit is csinálni.

Mindezek következtében pedig az érintettek nagyon súlyos egészségügyi következmények szenvedtek, az ügyvédek szimplán „bestiálisnak” nevezték a bánásmódot. Összesen 30 ezer embert tartóztattak le a tüntetésekkel összefüggően, így vélhetően több százan, akár több ezren hasonló bánásmódban részesültek.

A nemzetközi emberi jogi jogvédő csoportok természetesen felháborítónak tartják a belarusz módszereket, amelyekről egyértelműen megállapítható a politikai motiváció. Lukasenka nemzetbiztonsági okokra hivatkozik, ám az ügyvédek szerint emberiség elleni büntettek miatt felelősségre vonható, így megtették a szükséges feljelentéseket.