Klímavészhelyzetet hirdettek ki Hawaiin a globális felmelegedés miatt
Az Egyesült Államok történetében először került sor arra, hogy klímavészhelyzetet rendeljenek el.
A Grist magazin riportjából kiderült, a csütörtökön érvénybe lépett rendelet szerint nem maradt más lehetőség, csupán beiktatni a klímavészhelyzettel kapcsolatos előírásokat, máskülönben ugyanis visszafordíthatatlan károk keletkezhetnek a környezetben.
Mike Gabbard szenátor üdvözölte a döntést, egyúttal figyelmeztetett, még rengeteg feladatuk van addig, amíg orvosolni tudják az éghajlatváltozáshoz köthető problémákat, mivel a tengervízszint emelkedését és a partvidéki eróziót lehetetlen évtizedeken belül megállítani.
A hírek azután érkeztek, hogy Hawaii Maui szigetén 2019-ben már éltek egy hasonló határozattal, egész államra kiterjedő szabályozásokat akkor azonban még nem sikerült érvénybe léptetniük.
„Minden egyes nap, amikor nem cselekszünk, mélyítünk a gondokon. A klímakrízis tisztán látszik, fenyegeti az emberiséget és a jövő generációit egyaránt, ezért ha most nem teszünk semmit, utódaink halálra lesznek ítélve” – magyarázta Dyson Chee, a Hawaii fiatal klímavédőket tömörítő egyesület elnöke.
Klímavédő aktivisták szerint összesen 826 millió embert érinthet világszerte a válság, ezért jó ötletnek tartanák, ha a szóban forgó régiókban szintúgy elrendelnék a vészhelyzetet, ám erre csupán kevés esélyt látnak.
Hawaii lehetséges, még időben lépett, ám azt egyelőre csupán feltételezések alapján állíthatjuk, mivel a valóság mindössze évtizedek múlva derülhet ki.