Felfedezték a világ első egyiptomi terhes múmiáját
Lengyel kutatók szerint a bebalzsamozott holttest egy 20-30 év körüli nőhöz tartozott, akit 26-30. hetes terhesként ért a halál.
A Varsói Nemzeti Múzeum régészei csütörtökön bejelentették, hogy részletes szkenneléseket és vizsgálatokat végeztek el egy több mint kétezer éves, Egyiptomból származó múmián.
Rájöttek, hogy a várandós elhunyt nő testében található magzat nagyjából 26-30 hetes lehetett, azt viszont nem tudták megfejteni, balzsamozás során miért nem távolították el méhéből az embriót.
Wojciech Ejsmond, a Lengyel Tudományos Akadémia szakembere, egyben a kutatás egyik résztvevője elmondta, a múmia egészen egyedi, hiszen ehhez hasonló holttestet még egyszer sem tudtak azonosítani – írta a The South China Morning Post hírportál.
A régészek úgy gondolják, az egyiptomiak hihettek abban, hogy a túlvilágon a magzatok is újjáélednek, ezért hagyhatták benne édesanyja testében a kisdedet. A múmiához tartozó szarkofágra vésett hieroglifák alapján azt feltételezték, hogy a koporsó egy férfi pap maradványait rejthette, akit a Kr. e. 1. század és a Kr. u. 1. század között helyezhettek végső nyugalmára.
A szarkofágot sokáig nem bolygatták, viszont több ellenőrzést is végeztek rajta, az egyik ilyen szkennelés során például beazonosították, hogy hosszú, fekete, göndör hajjal rendelkezett, ami egészen a válláig ért.
A múmiát a 19. században szállították Lengyelországba, napjainkban a Varsói Egyetem antikvitási kollekciójának részét képezi. 1917 óta a Varsói Nemzeti Múzeumban tárolták, ahol évente többszöri alkalommal is közönség elé tárták a ritka egyiptomi különlegességet.