Viselhető külső csontváz tesztelésébe kezdett az amerikai hadsereg
Olyan csizmák ellenőrzését indították el az USA-ban, amelyek lényegében mesterséges fémdarabokból állnak, amik elősegítik a katonák nehéz terepeken való mozgását és járását.
Az ExoBoot névre keresztelt exoszkeletonba egy belső komputert és különféle szenzorokat szereltek, így könnyedén asszisztálhatnak viselőjének abban, hogy éppen miként érdemes vennie a lépéseket.
Az amerikai hadsereg szerint a jelenlegi iteráció képes érzékelni a katonák járását annak érdekében, hogy a változások megfigyelése nyomán segítsen a további mozdulatokban – olvasható a US Army weboldalán.
A kísérletekben részt vevő önkéntesek testére 40 fényvisszaverő tapaszt helyeztek el, továbbá 128 elektródával látták el a csizmát, ezáltal a kutatóknak egyszerűen sikerült finomhangolniuk a rendszert, miközben a katonák egy futópadon sétáltak közel egy órán keresztül.
Cortney Bradford, az amerikai hadsereg DEVCOM fejlesztői részlegének vezető tudósa a hivatalos sajtóközleményben elmondta, fő céljuk, hogy megállapítsák, miként lehetséges összehangolni a mesterséges rendszereket a természetes, emberi mozdulatokkal, így javíthatnak a katonák hatékonyságán is.
Egyelőre még nem világos, hogy az ExoBoot valójában enyhíthet-e a megterheléseken, miközben nehéz körülmények között például a katonák a hátukon vagy az oldalukon különféle terheket viselnek.
„Még nincs rendelkezésünkre álló adatunk ezzel kapcsolatban. Hosszú távú célunk, hogy meghatározzuk azokat a kritikus biometrikus tényezőket, amelyeket beépíthetünk az exoszkeleton rendszerébe, feljavítva ezzel a szerkezet effektivitását” – magyarázta Bradford.