Nem kerülhet be az agyba a koronavírus, mégis komoly károkat okozhat
Bár közvetlenül nem juthat be az emberi agyba a Covid19 kórokozója, közvetett úton súlyos neurológiai zavarokhoz és rendellenességekhez vezethet a koronavírus-fertőzés.
A Columbia Egyetem tudósai által elvégzett legújabb kutatások alapján kiderült, nincs egyértelmű bizonyíték arra, hogy a koronavírus fertőző részecskéi jelen lennének az emberi agyszövetekben.
James E. Goldman és kollégája, Peter D. Canoll professzor elmondták, több mint negyven páciensen elvégzett vizsgálatok alapján kijelenthető, hogy a Sars-CoV-2 vírus közvetlenül képtelen eljutni az agysejtekbe.
A tudósok egyúttal figyelmeztettek, mindez nem jelenti azt, hogy az idegrendszert nem érintheti a fertőzés, ugyanis megfigyelték, hogy a súlyos tünetekben szenvedő pácienseknél zavarodottság, delírium és agyköd jött létre, ami hosszú hónapokon keresztül fennállt.
A Columbia Egyetem tanulmánya a koronavírus és az agyi elváltozások közötti kapcsolatokra irányuló kutatások közül az egyik legátfogóbb vizsgálatnak bizonyult, melyet főként patológiai boncolások ellenőrzése során rögzítettek.
A boncolások alkalmával a gliasejtekre és neuronokra összpontosítottak, majd laboratóriumi DNS- és RNS-kísérletekkel próbálták meg kiszűrni, jelen lehetett-e az agyszövetekben a koronavírus-fertőzésért felelős kórokozó.
Az intenzív és hosszan tartó ellenőrzések végeztével megállapították, nincs bizonyíték arra, hogy az agyat megtámadhatta a koronavírus, mint ahogyan azt sem lehet tudományos eszközökkel alátámasztani, hogy az agy jelentősen károsodott volna pusztán a fertőzés fennállása miatt.