Még a légzést is újra kell tanulniuk a koronavírus-betegeknek a rehabilitáció során
Nem hiába hangoztatják kutatók, orvosok és szakértők a covid-fertőzés komolyságát, hiszen a szövődmények utáni felépülés sokszor hosszú éveket vehet igénybe.
A poszt-covid-ellátás kialakításán dolgozó Magyar Gyógytornász-Fizioterapeuták Társaság nemzetközi bizottságának tagja, Szendrő Gabriella a Forbes-nak adott interjújában elmondta,
A szakember rámutatott, hogy mozdulatlanság hatására az ízületek és az izmok rugalmassága csökken, romlik a keringés, és ez rövid idő alatt mozgáskorlátozottsághoz vezethet.
Szendrő Gabriella 8-12 órán át foglalkozik napi szinten koronavírusos betegekkel, elmondása szerint a felépüléshez vezető egyik legfontosabb út a mellkasi fizioterápiás kezelés, amit a lélegeztetett pácienseknél hajtanak végre.
„Egészségesként ez megint banálisnak tűnhet, de ez is egy fontos lépés, aminek meghatározott szabályai vannak, miközben folyamatosan monitorozzuk a beteg állapotát. Figyeljük, hogy megfelelő-e az oxigénszintje, a pulzusa, nem verejtékezik-e, mert nagyon nehéz egyensúlyozni aközött, hogy aktivizáljuk a beteget, és aközött, hogy túlterheljük.”
Egyre többen kerülnek súlyos állapotba, még olyanok is, akik alapbetegségek nélkül kapják el a fertőzést, a fiatalokat például az MIS-C-nek nevezett sokszervi gyulladás érintheti.
„Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy náluk is nagyon fontos az oltás. A jelenlegi szakvélemények és szabályok szerint 14 éves kor felett már ők is beolthatók, és talán lejjebb is megy a korhatár, ha a klinikai kísérletek olyan fázisba kerülnek.”