Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Tíz rendőr halt meg Mianmarban, miután a tüntetők mellett álló milíciák lerohantak egy rendőrörsöt

Legalább tíz rendőr meghalt, miután a junta ellen küzdő etnikai milíciák lerohantak egy rendőrörsöt, mindeközben szombaton tucatnyi tüntető halt meg a hadsereg támadásában.

...svg content...A mianmari katonai hatalomátvétel ellen tiltakozó tüntetők Mandalajban 2021. április 9-én. Mianmarban rendszeresek a tüntetések azóta, hogy a hadsereg február első napján, az új parlament megalakulása előtt pár órával átvette a hatalmat, és letartóztatta az országot vezető politikusokat, köztük a Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kjít és Vin Mjin államfőt. A rendfenntartók és a tüntetők közötti összecsapásokban eddig több mint 570-en életüket vesztették és több száz embert letartóztattak. MTI/EPA
Külföld
Author image

Takács Petra

Szerkesztő

Mianmarban szombaton több etnikai milícia együtt támadt meg Shan államban egy rendőrörsöt, legalább 10 rendőrt megölve, írja helyi médiára hivatkozva a DW.

Az Arakan Hadsereg, a Ta’ang Nemzeti Felszabadító Hadsereg és a Mianmari Nemzeti Demokratikus Szövetség Serege, akik a puccsellenes tüntetésekkel szembeni fellépés miatt álltak össze, a naungmoni kapitányságot támadták meg. A Shan News szerint legalább 10 rendőr hunyt el, a Shwe Phee May hírügynökség 14 halottról tud. Soron kívül Küszöbön az új gázszerződés Törökországgal – Szijjártó Isztambulban tárgyal

Úgy egy tucat fegyveres szervezet kiáltotta ki Mianmar hadseregét illegitim kormánynak és megfogadták, hogy az egyre növekvő erőszak miatt a tüntetők mellé állnak, ami magában hordja a polgárháború veszélyét. Ezek a szervezetek 1948 óta, mióta a britek kivonultak, külön-külön harcoltak a kormány ellen.

A Ranguntól 65 km-re lévő Bago városában is halálos áldozatokkal járt a tüntetés szétverése a kormányerők és a rendőrök által, a Bago Weekly Journal Online helyi forrásra hivatkozva kb. 10 halottról tud, míg sokan a környező falvakba menekültek.

Más médiumok sokkal több halálos áldozatról számoltak be, az AFP tudósítójának egy helyi lakos azt mondta, legalább 40 embert lőttek le, akiknek holttesteit „felpakolták egy teherautóra és elhajtottak velük, majd a helyi lakosok közül is többeket letartóztattak.”

A péntek sem múlt el anélkül, hogy a hadsereg erőszakot vetett volna be a tüntetők ellen, például a keleti Kayah államában is élest lőszert vetettek be.

Az erőszak fellángolására reagálva Mianmar ENSZ-küldötte azt kérte, nyilvánítsák tiltott légtérré az ország területét, vezessenek be fegyverembargót és további célzott szankciókat a junta tagjai és azok családja ellen. A Nemzetközi Kríziscsoport is arra figyelmeztette a BT-t, hogy az állam az összeomlás szélén van.

Legalább 614 tüntetőt és szemtanút öltek meg a katonai erők a február elsejei puccs elleni tiltakozásokra válaszul az AAPP nevű megfigyelőszervezet szerint.

Egyszerre 11 állítását cáfolta meg a kormány Magyar Péternek

Vitályos Eszter kormányszóvivő számos olyan állítást cáfolt meg, melyek Magyar Pétertől származnak, amiket hazugságoknak minősített.